profil

Europa

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czy jesteśmy częścią Europy? Czy wnosimy coś do europejskiej cywilizacji? Czy tylko z niej czerpiemy soki? Napisz dłuższą wypowiedź w której uzasadnisz swoje stanowisko.

Europa. W obecnych czasach kojarzy nam się z Unią Europejską i Brukselą. Czy Polska jest w Europie? Czy nasz kraj znaczy coś w ówczesnych czasach? Czego pozazdrościć nam mogą cudzoziemcy? Czego my pragniemy dowiedzieć się na temat innych krajów? Co my mamy do przekazania? Te i wiele innych pytań możemy zadawać rozważając ten temat.

Polska w Europie była od dawna. Ale cóż znaczy pojęcie „Europa”? czy jest to miejsce w którym żyjemy, czy też Unia Europejska, organizacja zrzeszająca najbogatsze kraje starego kontynentu. Mówi się, że Polska niedługo wejdzie do Europy. Można więc wnioskować, że to pojęcie ma charakter dwuznaczny. Niedługo staniemy się pełnoprawnymi członkami unii. Co więc mamy jej do zaoferowania, a co ona może nam przekazać?

Od pewnego czasu w naszym kraju krążą pogłoski o „zaniku” języka polskiego. Polskie nazwy zastępowane są słowami obcego pochodzenia, np: bary szybkiej obsługi określa się słowami fast food, gorączkę przed podróżą nazywa się Reisefieber. Bardzo popularne są nazwy hamburger, czy hot – dog. Wiele ludzi często używa tych słów, nie wiedząc co one tak naprawdę znaczą. Przejmujemy również niektóre święta takie jak: Halloween, czy Oktoberfest . dlatego też dzień, który według tradycji polskiej powinniśmy spędzać w nostalgii i rozmyślaniach, teraz ujmuje3my jako czas zabaw i hulanek. Niektórzy mówią, że kultura polska jest coraz mniej znana w naszym społeczeństwie. Interesują nas zagraniczne święta, określenia, tak zwane „amerykańskie filmy”. Zafascynowani jesteśmy kulturą innych narodów, a sami zaniedbujemy własną. Jak więc możemy nazwać siebie prawdziwymi Polakami. Lecz dla pocieszenia dodam, że są jeszcze ludzie, którzy starają się zachować jak najdłużej nasze tradycje. A mamy się czym pochwalić.
Istotną rzeczą, którą ja chciałbym przekazać innym narodom, jest kultura polska, coraz bardziej niedoceniana przez społeczeństwo. Mamy przecież wiele świąt, obyczajów, które praktykowane są tylko u nas, a z których możemy być dumni. Cudzoziemcy, którzy spędzają Boże Narodzenie w Polsce są oczarowani bardzo zaskoczeni, w sensie pozytywnym obchodami narodzin Chrystusa. W świece mówi się „pić jak Polak”. Kiedy dowiadują się, że w Polsce w święta nie pije się alkoholu, z niedowierzaniem kręcą głową. W Polsce panuje zwyczaj dzielenia się opłatkiem. Jest to znak miłości, przyjaźni i jedności. Wydaje mi się, że Polacy instynktownie wiedzą co powiedzieć. Uniwersalne angielskie „Mary Christmas” zupełnie tutaj nie pasuje. Wynika z tego, że cudzoziemcy zazdroszczą nam obyczajów, które dotrwały do teraźniejszości.

Oczywiście nie można zapomnieć o polskiej literaturze. A mamy dużo do zaoferowania. Opisy przyrody w „Panu Tadeuszu”, patriotyzm w utworach Słowackiego i Norwida, komedie Fredry, czy fraszki Kochanowskiego, czynią nasz kraj bogaty pod względem kulturowym i w naszym interesie leży, aby miał pojecie o tym cały świat. Mało cudzoziemców wie, kim był hrabia Horeszko, co było przyczyną jego konfliktu z Sędzią, gdzie Kordian odnalazł sens swego istnienia, kto wypowiada słowa „Mocium Panie”, co skłoniło Wokulskiego do popełnienia samobójstwa. Wciąż mało jest takich ludzi jak Sędzia, który „w domu dobre obyczaje chował”. Z jego słów wynika prawda, która trwa po dziś dzień. Domy, które nie przestrzegają dawnych obyczajów, giną.

Jest na szczęście, zarówno w kraju i zagranicą kilka organizacji, które podjęły się trudnego zadania: przywrócenia i podtrzymania wszystkich obyczajów istniejącym w naszym kraju. Na całym świecie rozmieszczone są skupiska Polaków na przykład w Chicago, Sydney, New York, które tworzą organizacje polonijne, mające na celu zareklamowanie naszego kraju, kultury, i co najważniejsze, podtrzymanie tradycji.

Według mnie na ten temat rozważać by można bardzo długo. Naród polski jest bardzo ciekaw postawy i życia w innych krajach. Czerpiemy soki z europejskiej cywilizacji, ale też starajmy się w większym stopniu przekazywać swoje. Nasz kraj zasługuj na to, aby był poznawany przez inne narody, ponieważ Polska jest tylko jedna.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty