profil

Biografia nieznanego romantyka.

poleca 85% 194 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Franciszek Ćwiekowski

Franciszek Ćwiekowski urodził się 22 października 1800 roku we włoskiej wiosce Spananilllarello. Już w dzieciństwie ujawnił się u niego wrodzony talent twórczy, co było początkiem jego kariery. W wieku około 9 lat zaczął uczęszczać do szkoły parafialnej, gdzie uczył się przedmiotów ścisłych, które miały ogromny wpływ na jego dalszą edukację. Sześć lat później z racji wybitnego talentu przyjęty został na listę uczniów Uniwersytetu Wileńskiego mieszczącego się na Litwie. Ogromnym problemem była odległość. Trudno było mu rozstać się z rodziną ale jednocześnie bardzo pragnąl dalej się kształcić.

W roku 1817 rozpoczął naukę na owym uniwersytecie, gdzie wkrótce odkryto jego zamiłowanie do nauki i talent twórczy. Franciszek poznawszy wielu tamtejszych profesorów mógł rozwijać swój wyjątkowy dar. Tworzył przepiękne ballady, wzruszające ody i poruszające serce utwory o tematyce romantycznej. Całym jego życiem stały się momenty, w których przelewał swe uczucia i emocje na papier a które następnie tworzyły przepiękne utwory tak bardzo poruszające serca, nawet osób nie lubujących się w poezji.

W roku 1821 na uczelni miał przyjemność poznać niezwykłą dziewczynę, w której zakochał się od pierwszego wejrzenia. Lecz miłość ta od początku była skazana na niepowodzenie. Młodzi napotkali mnóstwo barier. Wybranka Franciszka- Genowefa Pappalcino z rodu von Spaghettich pochodziła z zubożałej rodziny, lecz była bardzo piękną, uczynną i pracowitą niewiastą. Dlatego właśnie na nią została zwrócona uwaga młodego, ale zarazem i bardzo bogatego Franciszka z rodu Kowalskich. Za radą swego przyjaciela, Gianfranca Sippolinniego z rodu von Sippolinnich, sławnych cyklistów z Sycylii, wraz ze swą wybranką wyemigrował do Ameryki, aby tam zacząć wszystko od początku. Jednak wcześniej dowiedział się, że Gienia jest ciężko i nieuleczalnie chora na parwowirozę skrętną- była to śmiertelna choroba atakująca drogi układu oddechowego. Nie mówiąc nic rodzinie- wyjechali.

W roku 1825 wydał swą pierwszą książkę pt. ”Ostatnie spaghetti bombollo”. Odniosła ona ogromny sukces. Zostało sprzedanych miliony egzemplarzy a sam Franek został zaliczony do największych twórców literatury romantyzmu. Dzięki Gieni wydał w roku 1827 tom poezji pt. “Francesca na Broadwayu” co było kompletnym przełomem w jego karierze. Właśnie te utwory ogromnie podniosły jego popularność.
Rok później poznawszy bogatego Amerykanina Stevie`go McBloomberg zdecydował się wejść wraz z nim w spółkę. Razem założyli firmę “Boom, boom” mającą na celu produkcję papieru toaletowego. Również to przyczyniło się do powiększenia już i tak ogromnego majątku Franka.
Lecz jego szczęście nie trwało zbyt długo. W roku 1829 stracił ukochaną. Zdarzenie to odbiło się na jego psychice. Przestał tworzyć, zamknął się w sobie a jego wcześniejsze dzieła nagrodzone dyplomami przestały go satysfakcjonować. Nie cieszył go świat ani nic co na nim się znajdowało. W momencie największego załamania na tle nerwowym popełnił samobójstwo. Otruł się arszenikiem. Lecz przed śmiercią napisał wiersz dla Genowefy p.t. “Sto twarzy grzybiarzy””, które w dzisiejszych czasach zostało uznane za wybitne dzieło literackie bardzo charakterystyczne dla epoki romantyzmu.

Został pochowany w 1830 roku obok swojej żony na cmentarzu “Don`t worry, be happy” (“Nie martw się, bądz szczęśliwy”) w Nowym Jorku.
W roku 1967 przeniesiono jego prochy do Muzeum Zmarłych Literatów w Kanadzie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty

Podobne tematy
Teksty kultury