profil

"Pan Tadeusz" epopeją narodową - elementem naszej kultury narodowej.

poleca 85% 138 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

,,Pan Tadeusz’’ jest ważnym elementem naszej narodowej kultury.

Utwór ,,Pan Tadeusz’’ cenimy między innymi dlatego, że jest to dzieło naszego wieszcza narodowego- Adama Mickiewicza. Autor napisał ,,Pana Tadeusza” z własnych powodów. Chciał wyrazić swoją tęsknotę za ojczyzną , patriotyzm i ból emigranta . Poza samym autorem jest jeszcze kilka powodów dla, których ta epopeja jest ważną cząstką narodu.

Tłem historycznym jest kampania Napoleona, która wiązała się z nadzieją na odzyskanie niepodległości co stanowi ważny okres dla narodu . Szlachta zaściankowa pielęgnowała świadomość narodową i pomimo kar w postaci zsyłek w głąb Kaukazu starała się przetrwać i chronić narodowe tradycje. Mieszkańcy Soplicowa pomimo kłopotów przystąpili do walki .Takie postawy , wydarzenia ukazują i budzą uczucia patriotyczne.
W treści znajdziemy też historię narodową np. informacje o Konfederacji Barskiej , Sejmie Czteroletnim czy opowiadanie Bartka o Powstaniu Wielkopolskim. Książka opowiada o różnych środowiskach : arystokracji (Stolnik, Horeszko ), ludziach średnio zamożnych (Sędzia ), rezydentach (Wojski ), płatnej służbie ( Protazy- woźny, Gerwazy- klucznik ) oraz o szlachcie zaściankowej. Opisuje również ówczesny obraz świata szlacheckiego.
Książka przedstawia zasadnicze procesy zachodzące w społeczeństwie ( walka, wychodzenie z sarmatyzmu ).
Pan Tadeusz to źródło wielu informacji dotyczących życia codziennego ( pracy, zajęć, zabaw, sympatii ). Wiernie opisuje również ówczesne obyczaje i stroje.
Autor używając zwrotów ostatniego zajazdu, koncertu, serwisu, wodzireja akcentuje świat odchodzący w przeszłość co wywołuje sentyment i przywiązanie do tradycji.
Powodem literackim jest bogaty język , zdobiony kunsztownymi przenośniami i porównaniami.
W 1999 roku ta epopeja zyskała sobie większa rzeszę fanów kiedy to powstała znakomita ekranizacja tej powieści.

Utwór p.t. Pan Tadeusz jest powszechnie znany w Polsce. Większość społeczeństwa potrafi wyrecytować chociaż część inwokacji oraz kojarzy losy bohaterów. Ta książka zachwyca wszystkich ( chociaż powstała ponad sto lat temu ) i czyta się ją z przyjemnością pomimo tego , że pisał ją stęskniony emigrant. Ta epopeja jest barwna , szczęśliwa i opowiada losy naszej kochanej ojczyzny. Określając ją w dwóch słowach to narodowy fenomen.


Podoba się? Tak Nie
Teksty kultury