profil

Milość graniczy z cudem.

poleca 90% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nie koniecznie trzeba być samotnym, pustelnikiem, by poznać co to miłość. Jednak krocząc przez życie nie można zapominać, że we własnym, występuje się w roli głównego bohatera. I tak to już się ułożyły ludzkie losy, że żyjemy na wyspie wszechświata zwanej ziemią w otoczeniu ludzi. Nie pozastawia nam to wielkiego wyboru w relacjach interpersonalnych, chociaż kilka wyjść istnieje. Możemy nienawidzić innych bądź kochać, pamiętając wszak o tym, że każda ekspresja uczuć jest odpowiedzią na naszą ich demonstrację. Celowo pomijam obojętność, bo jest to zbliżona forma antypatii. Tak więc albo wóz albo przewóz. Pamiętać jednak należy i o tym, że wiatr który zamyka jedne drzwi, otwiera także następne na których progu znaleźć możemy przebaczenie w przedsionku własnego sumienia. I tutaj rzecz zasadnicza, kochać siebie to nie łatwa sztuka, ale kiedy człowiek już ją posiądzie, wówczas świat staje otworem. Kurtyna niemocy opada, a nas czeka tylko spełnienie własnych pragnień, czasami też obaw. To jak, samo-spełniająca się przepowiednia. To czego się spodziewam, zdarzy się w rzeczywistości.

Niejednokrotnie babki nasze powtarzały “szanuj siebie, a inni będą Cię szanować”, co w przekładzie rzecz się rozumie ”pokochaj siebie, a inni Cię pokochają”. Taki punkt odniesienia w życiu, jest co najmniej zdroworozsądkowym ale i właściwym. Nie zawsze pamiętamy o tym, by kochać siebie, darzyć własną osobę tym cennym darem, jakim jest uczucie miłości. Najczęściej odnosimy to w relacjach do innych, jakoby zapominając o sobie. Dziś, gdy świat ogarnięty jest “gorączką Amora” proponuję Ci drogi czytelniku Strony Kobiet, byś na każdy ranek, witając się ze sobą, pomyślał o tym, jak wiele uczucia winieneś ofiarować sobie. I to uczucia pozytywnego. Jesteś przecież wart tego, by zdobywać to co najlepsze. Miłość wszak jest sztuką dawania siebie sobie i innym, dlaczego mielibyśmy nie opanować jej kunsztu do perfekcji...

Każdy z nas ma Matkę czy Ojca, dla których, pozytywnym gestem jest w stanie przychylić nieba. Mamy przyjaciół. To też dobry powód, by pochwalić ich, docenić i wskazać jak ważni są dla nas. Nasz życiowy Partner, zapewne także jest naszym przyjacielem, a przynajmniej powinniśmy starać się o to by nim był, gdyż podstawą związku jest właśnie przyjaźń. Czy On wie, jak ważny jest dla Ciebie ? Czy kiedykolwiek dowiedział się, że jesteśmy dumni z Niego. A dzieci. Niekoniecznie nasze, choć podobno “wszystkie dzieci nasze są”. Jeden uśmiech, przytulenie budzi w dziecku tyle miłości, że niekiedy trudno ją ogarnąć. A to jest wielki skarb. Nasuwa mi się w tym momencie, obrazek dziecka ujmującego w ramionka rozmówcę. Jak dalece dziecko ufa, jak dumne jest z samego faktu zauważania Go.

O ile świat staje się lepszy kiedy “zaraza miłości” rozwinie skrzydła do potęgi pandemii ? Dostrzegając te drobne gesty, przez każdego z osobna, świat miałby szansę stawania się lepszym. A przynajmniej, jeśli nie lepszym, z pewnością nie popsutym. Mielibyśmy dla innych tyle wyrozumiałości ile mamy dla siebie, łącznie z wybaczeniem dla wrogów (o ile ich posiadamy). Nie musielibyśmy znęcać się nad słabszymi, bo żadna byłaby to satysfakcja, jako że nasza wartość własna byłaby olbrzymia. Umielibyśmy cieszyć się szczerze sukcesami innych, a to już byłoby naszym sukcesem. I nie znalibyśby uczucia niedosytu miłości. Takie maleńkie pytanie. Czy w Dniu Walentynek, nie nadużywamy słów określających Miłość ? Myślę, że nie. Każdy z nas niesie w sobie przecież bagaż miłości, a ma jej w sobie tyle ile jest w stanie okazać innym; ludziom, zwierzętom i otoczeniu. Także wobec Boga.

“Miłość jest cierpliwa, dobrotliwa jest; miłość nie zajrzy, miłość nie jest rozpustna, nie nadyma się
Nie czyni nic nieprzystojnego, nie szuka swoich rzeczy, nie jest porywcza do gniewu, nie myśli złego;
Nie raduje się z niesprawiedliwości, ale się raduje z prawdy;
Wszystko odkrywa, wszystkiemu wierzy, wszystkiego się spodziewa, wszystko cierpi.
Miłości nigdy nie ustaje. ...(1)
A teraz zostaje wiara, nadzieja, miłość, te trzy rzeczy, lecz z nich największa jest miłość”

Życzę nam wszystkim – czytelnikom Strony Kobiet, by posiedli dar okazywania Miłości i zaznawali jej dobrodziejstw każdego dnia.
________________________

1. Biblia Święta Pierwszy List do Koryntian rozdział XIII 4-13, W-wa 1964

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty