profil

Każdy jest kowalem swojego losu.

poleca 79% 1042 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Znane przysłowie głosi: „Każdy jest kowalem swojego losu”. Mądrość ludowa nakazuje wierzyć w zdolność kreowania przez człowieka swojej drogi życiowej. Czy na pewno jest to możliwe? W mojej pracy chciałabym znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Historia pokazuje, że człowiek swoją wiedzą i pracą potrafił zmienić świat. Wynalazł żarówkę, zbudował „drapacze chmur”, wzniósł Wieże Eiffle’a , skonstruował prom kosmiczny, wyruszył na podbój wszechświata, stworzył demokracje, sklonował ssaka i wszczął wojny. Wszystkie powyższe argumenty potwierdzają tezę o tym, że ludzie zdolni są do wprowadzania zmian w swoje życie.

W literaturze możemy odnaleźć wiele przykładów, świadczących o tym, że „każdy jest kowalem swojego losu”. Najsłynniejsze dzieło na świecie- Biblia, już w pierwszym rozdziale- „Księdze Rodzaju” mówi o tym, że Bóg stworzył świat i człowieka oraz, że ma wobec każdego z nas swój plan , ale daje nam- ludziom także rozum i wolną wolę, a dzięki nim możemy wybrać drogę, którą podążymy w przyszłość.

Kolejnym przykładem z literatury dowodzącym słuszności twierdzenia, że człowiek może nadawać bieg swojemu życiu, może być lektura, pt. „Antygona”. W dramacie tym bohaterka sprzeciwiła się władcy, mając pełną świadomość kary, która mogła ją spotkać. Pragnęła jednak uzmysłowić Kreonowi (władcy), że prawo ludzkie, którym się kierował było sprzeczne z prawem boskim, jedynym i niezmiennym. Sama wybrała „drogę wyboistą”, pełną przeszkód i w ten sposób świadomie i dobrowolnie wydała na siebie wyrok.

Bohaterami „Iliady” Homera są bogowie i ludzie, będący pionkami w grze bogów. Ostatnim z mitów jest opowiadanie o oblężeniu Troi i sprawie Achillesa obrażonego przez Agamemnona, który zabrał mu brankę wojenną. W konsekwencji prowadzi to do wycofania się herosa z walki. Aby dodać otuchy Grekom, przyjaciel Achillesa bierze udział w wojnie, w której ginie. Achilles postanawia więc, wrócić na pole walki. Mszcząc się za śmierć przyjaciela, walczy z Hektorem, którego zabija. Nie pozwala jednak na pochowanie zwłok swojego przeciwnika. Dopiero prośby króla Priama doprowadzają do oddania zwłok. Hektor, mimo iż był pewny swej porażki, nie ukrył się w Troi, tak jak to zrobili jego towarzysze. Stanowi on przykład, kowala swojego losu. Wiedział, że zginie, lecz był na to gotowy.

W naszym życiu występują jednak także przykłady dowodzące sprzeczności teorii, że: „każdy jest kowalem swojego losu”. Można by je mnożyć, ale chyba najlepszym przykładem mogą być ludzie mieszkający na wsiach i żyjący jedynie z pracy na własnej ziemi. Uzależnieni są od natury, czasem bezlitosnej, a czasem bardzo hojnej. Chłopi wkładają wiele wysiłku w uprawę swojego pola. Niestety nie mogą zmienić przyrody, która rządzi się własnymi prawami.

Samo życie rzuca nam pod nogi wiele przeszkód-chociazby w pracy. Jesteśmy uzależnieni od naszego szefa, który decyduje o tym, co mamy wykonać i jak to zrobić. Steruje nami jak żywymi marionetkami i nie możemy się sprzeciwić, bo to z kolei grozi nam zwolnieniem, a no to nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Nie mamy wiec do końca wpływu na swoje życie zawodowe. Sytuacje takie są zaprzeczeniem tezy, iż możemy zmienić swój los.

Uważam, że stare przysłowie: „każdy jest kowalem swojego losu” nie zawsze się sprawdza. Jest wiele rzeczy, których człowiek zmienić nie może i nie potrafi, na przykład natura. Z drugiej jednak strony jest w nim wiele prawdy, gdyż mamy możliwość wyboru ścieżki, którą chcemy podążać i w każdej chwili możemy ją zmienić.
Literatura nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie zawarte we wstępie. Twórcy wskazują na szereg czynników, sprzyjających człowiekowi, ale wymieniają także takie, które ograniczają nasze możliwości.

Podoba się? Tak Nie