profil

Analiza emisji zanieczyszczeń gazowych w województwie Dolnośląskim w roku 1999 na podstawie Rocznika Statystycznego Województwa Dolnośląskiego na rok 2000.

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Analiza emisji zanieczyszczeń gazowych w województwie Dolnośląskim w roku 1999 na podstawie Rocznika Statystycznego Województwa olnośląskiego na rok 2000.

STRONA
2. WSTĘP
3. ANALIZA
6. CZĘŚĆ OBLICZENIOWA ? TABELA
7. MAPY


WSTĘP:

Praca ta jest analiza danych dotyczących emisji zanieczyszczeń gazowych na obszarze województwa Dolnośląskiego w roku 1999. Analiza, zawartych w pracy danych zamieszczonych w Roczniku Statystycznym Województwa Dolnośląskiego na rok 2000, została przeprowadzona metodą normalizującą.

W analizie zostały zawarte następujące cechy:
1) ogólna masa emitowanych zanieczyszczeń gazowych
2) masa emitowanego dwutlenku siarki
3) masa emitowanych tlenków azotu
4) masa emitowanego tlenku węgla
5) masa emitowanego dwutlenku węgla

Badanie objęło terytorium poszczególnych powiatów (26 powiatów i 4 miasta na prawach powiatu) w województwie. Takie podejście umożliwiło mi dogłębne zapoznanie się z problemem emisji gazowych zanieczyszczeń w województwie.

W badanym przedziale czasu, rok 1999, na obszarze województwa dolnośląskiego ogólna emisja zanieczyszczeń gazowych wyniosła 14 358 422 ton, natomiast emisja samego dwutlenku węgla 14 249 156 ton. Są to jedne z największych wartości dla całego kraju.

ANALIZA:

Po przeprowadzeniu niezbędnych obliczeń przy pomocy arkusza kalkulacyjnego i dogłębnej analizie otrzymanych wyników, doszedłem do następujących wniosków:

1) na całym obszarze województwa dolnośląskiego, można wydzielić cztery obszary emisji zanieczyszczeń gazowych w stosunku do powierzchni powiatów;

2) obszar nazwany Regionem Rolniczym, w którym to emisja zanieczyszczeń gazowych była najmniejsza na obszarze całego województwa. Na obszarze tego regionu nie ma znacznej emisji gazów związanych z przemysłem takich jak dwutlenek siarki czy tlenki azotu.
Są to powiaty znajdujące się na obszarach nizinnych (południowe krańce Niziny Wielkopolskiej i cały obszar Niziny Śląskiej), obszar ten ma charakter rolniczy, brak także obszarów przemysłowych.

Obejmuje on powiaty:
a) Legnicki
b) Milicki
c) Oleśnicki
d) Średzki
e) Trzebnicki
f) Górowski

Podobny charakter ma Region Rolniczy znajdujący się na południowym wschodzie województwa Dolnośląskiego obejmujący powiaty:

a) Strzeliński
b) Ząbkowicki

Regiony Rolnicze te, co jest bardzo prawdopodobne stworzyłyby jedność wraz z granicznymi powiatami województwa Opolskiego.

Należy tu także wspomnieć o powiecie Lwówieckim, wartości emisji zanieczyszczeń, a także rolniczy charakter tego obszaru wręcz zobowiązują do sklasyfikowania go w tejże kategorii. Jednak analiza gałęzi gospodarki i stosunek gazowych zanieczyszczeń i ich geneza wskazywały jednoznacznie iż obszar ten należy umieścić w całkiem innym regionie ? Regionie Przechwytywania, który zostanie scharakteryzowany w dalszej części pracy.

3) Region Przechwytywania ? jest to obszar w którym produkowane jest średnio 63tyś. ton zanieczyszczeń gazowych, co jest wartością o 50tyś. ton większa od średniej dla Regionu Rolniczego.

Obejmuje on powiaty w których produkowana jest spora ilość gazów związanych z ośrodkami przemysłowymi. Jednocześnie są to powiaty mocno zatruwane przez Region Truciciela ? powiat Zgorzelecki, z którego wraz z dominującymi zachodnimi wiatrami dostaje się znaczna ilość pyłów i gazów z elektrowni Turoszów oraz spoza granic Polski.
Region Przechwytywania obejmuje powiaty:

a) Bolesławiecki
b) Lubański
c) Złotoryjski
d) Jeleniogórski
e) Jaworski
f) Wałbrzyski
g) Kłodzki
h) Lwówecki ? wspomniany wcześniej
i) m. Jelenia Góra
j) Kamiennogórski

Miasto Jelenia Góra a także powiat Kamiennogórski charakteryzują się większymi niż pozostałe powiaty wartościami emisji jednak zostały zaliczone do tegoż regionu z następujących przyczyn:

a) Jelenia Góra jest miastem i tworzyłaby tylko wyspę na znacznym obszarze o podobnych wartościach emisji;
b) Powiat Kamiennogórski znajduje się w obniżeniu terenu co znacznie wpływa na ilości znajdujących się tam gazów, które osiadają w tymże obniżeniu, co jest także bardzo istotne mimo iż sama już emisja gazów jest znaczna.

4) Regionem o znacznej produkcji gazowych zanieczyszczeń jest Region Producent, który obejmuje dwa typy:

1. Region Producent ? Miedź
2. Region Producent ? Węzeł Drogowy

Średnia emisja zanieczyszczeń gazowych dla tego obszaru to 242 829 ton.

Region Producent ? Miedź obejmuje prawie cały obszar Legnicko ? Głogowskiego Okręgu Miedziowego - powiaty:
a) Głogowski
b) Polkowicki
c) Wołowski
d) Lubiński.

Jest to obszar o znacznej koncentracji przemysłu.

Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy należy do obszarów ekologicznego zagrożenia; od 1990 zmniejsza się emisja pyłów i dwutlenku siarki (SO2) ? w hucie Legnica założono (1993) instalację Solinox (największa tego typu na świecie)- (EM PWN Polska 2000)

Region Producent ? Węzeł Drogowy obejmuje także obszary o znacznej koncentracji przemysłu, ale równie ważnym kryterium klasyfikacji jest położenie tego regionu ? znajduje się on na skrzyżowaniu tak istotnych dróg jak: E36, E40, E65, E67, E261.

Region ten obejmuj powiaty:

a) Świdnicki
b) Dzierżoniowski
c) Oławski
d) Wrocławski.

5) Ostatnim z regionów jest Region Truciciel. Obszar ten charakteryzuje się średnia ilością gazowych zanieczyszczeń o wartości 2 331 187 ton. Jest to wartość średnia większa 200 razy niż jest to w przypadku Regionu Rolniczego i prawie 10 razy większa niż dla obszarów o znacznej koncentracji przemysłu, jakim jest Region Producent.

Region Producent o największej powierzchni to Turoszowskie Zagłębie Węgla Brunatnego, które znajduje się w powiecie Zgorzeleckim.

Okolice Turoszowa i Bogatyni należą do najbardziej przekształconych i zniszczonych w kraju; trwa rekultywacja wyrobisk; 98,6% wytworzonych zanieczyszczeń pyłowych i 76,3% zanieczyszczeń gazowych jest zatrzymywane lub neutralizowane w urządzeniach oczyszczających - (EM PWN Polska 2000)

Wartość 9 269 746 ton gazowych zanieczyszczeń jest największą dla całego badanego obszaru (najmniejsza to 114 ton), z czego 40 230 ton stanowi dwutlenek siarki, a 13 710 ton tlenki azotu. Są to wartości większe niż produkcja tych gazów w całym województwie.

Do Regionu Truciciela należą także wyspy w postaci miast: Legnica, Wałbrzych, Wrocław.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut