profil

Porównuj wielkość bezrobocia w Polsce i innych krajach europejskich oraz podaj przyczyny i skutki bezrobocia w Polsce.

poleca b/d

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W Polsce stopa bezrobocia jest niższa niż w większości krajów europejskich. Według Eurostatu, w 2020 roku średnia stopa bezrobocia w Europie wynosiła 7,5%, podczas gdy w Polsce było to 3,8%. Natomiast w krajach takich jak Grecja, Hiszpania czy Włochy stopa bezrobocia była znacznie wyższa, sięgając nawet 20%.

Przyczyny bezrobocia w Polsce mogą być różne i zależą od okresu historycznego. W latach 90-tych przyczyną była transformacja gospodarcza, która doprowadziła do upadku wielu przedsiębiorstw państwowych. Obecnie, przyczyny bezrobocia mogą być związane z kryzysem ekonomicznym, spowodowanym pandemią COVID-19, czy też z niedostatecznym rozwojem rynku pracy.

Skutki bezrobocia w Polsce są podobne do skutków w innych krajach - osoby bez pracy tracą źródło dochodu, co może prowadzić do trudności finansowych. Bezrobocie może też wpływać negatywnie na psychikę i samopoczucie osób bez pracy, a także na ich dostęp do opieki zdrowotnej czy możliwości rozwoju zawodowego. Bezrobocie może też mieć negatywny wpływ na całe społeczeństwo, ponieważ oznacza mniejsze wpływy do budżetu państwa oraz większe wydatki na zasiłki dla osób bezrobotnych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Typ pracy
Rozkład materiału