profil

Przedstaw sens wybranego fragmentu Ewangelii używając analogicznych współczesnych przykładów.

Ostatnia aktualizacja: 2021-07-30
poleca 92% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Każdy człowiek otrzymał od Boga jedno i niepowtarzalne życie. Nie możemy go zmarnować, bo zostaniemy z niego rozliczeni. Człowiek otrzymuje także pewne talenty, które powinniśmy rozwijać dla siebie i wykorzystywać w służbie innych. Nieuchronne jest też zdanie sprawozdania ze swej długiej pracy ziemskiej. Otrzymamy za to nagrodę lub karę, każdy z nas zgodnie z własnymi możliwościami i zgodnie z wykorzystanymi w życiu szansami. Nagroda jest proporcjonalna do włożonej naszej pracy. Im więcej trudu włożonego w pracę, tym większy będzie zysk duchowy.

O sprawach tych opowiada przypowieść o talentach. Talenty mogą symbolizować zarówno pieniądze jak i wartości niematerialne, czyli zdolności danego człowieka. Współcześnie możemy na nią spojrzeć przez pryzmat nowych technologii, smartfonów, komputerów i internetu oraz swobodnego dostępu do informacji i wiedzy.

Otrzymując swobodny dostęp do wiedzy możemy na różny sposób z niej skorzystać – na miarę swoich zdolności i możliwości.

I tak jak pierwszy sługa z przypowieści możemy pomnożyć swoją wiedzę, wykorzystywać komputer jako narzędzie samorozwoju, które pomaga nam w rozwinięciu czy zdobyciu nowych kompetencji. Na początku może to być poszukiwanie i weryfikacja informacji potrzebnych do wykonania prac domowych. Mogą to być różnego rodzaju kółka zainteresowań, grupy dyskusyjne czy fora łączące ludzi o określonych i wspólnych zainteresowaniach. W późniejszym czasie może to być sposób na zawodowy kontakt z profesjonalistami w swoich dziedzinach, zdalna praca z ludźmi z odległych miejsc i egzotycznych dla na kultur, a nawet praca na stacji kosmicznej – wszystko jest możliwe, jeśli bardzo dobrze wykorzysta się otrzymane od Boga talenty.

Albo tak jak drugi sługa, o którym opowiadał Jezus. Mniej zdolny, ale także pracowity. Nie każdy musi być w życiu informatykiem najwyższej klasy czy też super profesjonalistą w swojej dziedzinie. Ale od najmłodszych lat z rozsądkiem i umiarem wykorzystując najnowsze technologie możemy się samodoskonalić i bardzo dobrze funkcjonować w nowoczesnych społeczeństwie. Opanowanie umiejętności zakupów przez internet, zdalnej bankowości czy zdalnego załatwiania ważnych i mniej ważnych spraw, kontakt z rodziną czy przyjaciółmi za pomocą nowoczesnych środków technicznych – to wszystko są te te talenty, które pomnożyliśmy otrzymując kiedyś dostęp do technologii i odpowiedniej wiedzy.

Na koniec trzeci sługa – sługa „zły i gnuśny”. Niektórzy marnują otrzymane talenty i nie korzystają ze stworzonych możliwości. Przykładem jest tu złe wykorzystanie internetu do poszukiwania szkodliwych treści, które nie rozwijają człowieka a tylko niszczą jego życie. Zaprzepaszczenie talentów to wirtualne szkodzenie albo prześladowanie innych ludzi – przez nastoletnią bezmyślność albo dorosłą premedytację. Na młodzież czyha także zagrożenie uzależnienia od rozrywki i gier on-line czy też notorycznego przebywania na czatach albo forach społecznościowych. Z pewnością nie jest to sposób na pomnażanie swoich talentów – jest to sposób na zmarnowanie szans i możliwości, jakie daje współczesność i rozsądne korzystanie ze zdobyczy nowoczesnej techniki.

Talenty, które otrzymujemy od Boga, powinniśmy odkryć i je pomnożyć – nie wolno ich nam zmarnotrawić. Nie zazdrośćmy innym większej ilości talentów, lecz wykorzystajmy jak najlepiej ten talent, który posiadamy, rozwijając go jak tylko umiemy, korzystając ze wszystkich możliwości, jakie nam daje współczesność. Nie możemy użalać się nad sobą mówiąc, że ja nie mam żadnego talentu i jestem do niczego – tym nic nie zmienimy i nie zdziałamy. Trzeba dać tym naszym zdolnością szansę, by się ujawniły i mogły się wykazać. Obecnie jak nigdy dotąd mamy wiele możliwości samodoskonalenia i okazji z tym związanych do wykorzystania. Więc jeżeli nad czymś ubolewamy, coś nam się nie podoba, nie narzekajmy, tylko wprowadzajmy zmiany w swoje życie, działajmy, ulepszajmy je, ulepszajmy siebie. Modyfikujmy nasze zachowania i cechy a dzięki talentom pomnażajmy swoje zalety i starajmy się usuwać wady. Wszystko po to, by być w pełni zadowolonym ze swego istnienia, żeby na pytanie ‘co dałem światu’ odpowiedzieć satysfakcjonująco i tym samym podziękować Bogu za otrzymane talenty.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Typ pracy