profil

Alkohole.

poleca 85% 232 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Słowo „alkohol” kojarzy się nam przede wszystkim z wódką, winem czy piwem. Na co dzień bardzo często spotykamy się z alkoholem. Nasze społeczeństwo od dawna boryka się z problemem alkoholizmu. Jest to choroba która stopniowo wyniszcza organizm człowieka. Po wypiciu większej ilości alkoholu zmienia się stan uczuć i sposób myślenia człowieka. Możemy powiedzieć że alkohol oszukuje, człowieka zniekształca obraz świata, na który patrzy i przez to oszukuje sam siebie.

Od strony chemicznej wygląda to trochę inaczej.....

Alkoholami nazywamy związki zawierające grupę lub grupy hydroksylowe – OH połączone z nasyconymi atomami węgla. Można je, zatem uważać za pochodne węglowodorów, w których wodór podstawiony jest przez grupę wodorotlenową.

Przy podziale alkoholi na odpowiednie podgrupy uwzględniamy:
1. rodzaj łańcucha węglowego
2. rzędliwość atomów węgla
3. liczbę grup wodorotlenowych w cząsteczce

Związku w powyższym mamy:
a) alkohole nasycone i nienasycone
b) alkohole pierwszo-, drugo- i trzeciorzędowe
c) alkohole jedno-, dwu- i wielowodorotlenowe

Do alkoholi zaliczamy:
1. etanol
2. metanol
3. glicerol

ETANOL

Jest substancją łatwopalną, spala się nikłym niebieskim płomieniem. Produktami spalania są dwutlenek węgla i woda. Jest dobrym rozpuszczalnikiem wielu substancji, które słabo rozpuszczają się w wodzie. Jest podstawowym środkiem dezynfekcyjnym - tzw. spirytus salicylonowy w 70 procentowym etanolu. Ponadto alkohol etylowy służy do uzyskiwania różnych ekstraktów owocowych i ziołowych. Spożywany z umiarem, alkohol może wpłynąć korzystnie na zdrowie w pełni sprawnej dorosłej, osoby. Pomaga się też odprężyć. Jest to jednak duży zastrzyk pustych kalorii, a w nadmiarze daje początek dobrze znanym problemom zdrowotnym i społecznym.

METANOL

Jest bezbarwna cieczą. Rozpuszcza się w wodzie bez ograniczeń. Alkohol metylowy jest bardzo silna trucizną i nie nadaje się do picia. W przypadku zetknięcia się z alkoholem metylowym możemy być narażeni na paraliż, ślepotę a nawet ŚMIERĆ! Ostatnio wiele się słyszy o przypadkach kiedy ludzie piją alkohol niewiadomego pochodzenia a tym alkoholem okazuje się metanol. Potem możemy sobie wyobrazić na co są narażeni.
Metanol stosujemy jako rozpuszczalnik, jest także składnikiem paliwa do samolotów. Aż ciarki przechodzą że ktoś może to pić...

GLICEROL

Nazywany również Gliceryną. Jest oleistą, bezbarwna cieczą, która z woda miesza się w sposób nieograniczony. Gliceryna jest stosowana w kosmetyce, do produkcji tłuszczów syntetycznych oraz środków wybuchowych. Działając kwasem azotowym (V) na glicerol otrzymujemy triazotan (V) gliceryny (tzw. nitroglicerynę). Nitrogliceryna jest jednym z najsilniejszych środków wybuchowych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty