profil

Do czego prowadzi pycha? - rozprawka

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-01
poleca 88% 131 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pycha polega na zbyt wysokiej pewności siebie graniczące jest arogancja i wyniosłość ą pysznymi można wiedzą określić ludzi bezkrytycznych wobec siebie i mających zbyt wysokie mniemanie o własnej osobie. Z tego typu postawą mamy do czynienia nie tylko w codziennym życiu, kiedy obcujemy z ludźmi, którzy ją prezentują, ale również w literaturze, gdzie jest wiele tego typu postaci. Według mnie pycha może doprowadzić w ostatecznym rozrachunku do klęski i potępienia, co postaram się udowodnić odpowiednimi argumentami. Pierwsza postać, jaka nasuwa się na myśl to Konrad z trzeciej części Dziadów Adama Mickiewicza. Bohater, chcąc pomóc ojczyźnie w odzyskaniu wolności wkracza na ścieżkę pychy. Świadomy potęgi poezji, uznaje że może stanąć do walki z Bogiem. Wierzy, że jest w stanie zapanować nad światem. Prosi o boską moc, która przyciągnęłaby do niego ludzi i pozwoliłaby mu poprowadzić ich do walki: "Daj mi rząd dusz / ja chcę władzy / Daj mi ją lub Wskaż do niej drogę. Gdy Bóg nie raczył udzielić odpowiedzi na jego dumne słowa, Konrad posunął się do prowokacji, bluźnierstw i gróźb. Zarzucał Bogu bezduszność, brak serca, wątpił w opatrzność i sprawiedliwość boską. Uważał się za najwspanialszego, najsilniejszego z ludzi, największego geniusza. Sądził, że stworzony przez niego świat byłby doskonały, o wiele lepszy od dzieł Boga. Konrad usiłuje zrozumieć porządek świata jednak posuwa się za daleko - chce stanąć do walki z Bogiem. Z Nim nie może wygrać żaden człowiek, dlatego Konrad jest na przegranej pozycji. Konrad osłabiony próbą, pada zemdlony i nie uzyskuje odpowiedzi na dręczące go pytania. Obraz ten pokazuje klęskę bohatera w starciu z Bogiem.

Mianem człowieka pysznego można określić również doktora Becu z dramatu romantycznego Mickiewicza. Jest to typowy pochlebca, który nieustannie podlizuje się w swoim przełożonym. Liczy się dla niego tylko kariera i własny dobrobyt. Cechuje  go silny egocentryzm, nie potrafi akceptować innych poglądów i postaw niż własne, jest głęboko przekonany, że świat funkcjonuje zgodnie z jego mniemaniem lub że najlepiej by było, gdyby tak właśnie funkcjonował. Jego życie wypełnione po brzegi pychą nie podoba się Bogu, dlatego Bóg wymierza mu sprawiedliwość -  Becu ginie od uderzenia pioruna.

Ostatnim przykładem będzie biblijna wieża Babel. Opowieść o wieży Babel pokazuje ludzi, którzy pragnęli poznać tajemnice boskie i dorównać Stwórcy. Myśleli, że mogą to osiągnąć budując wieżę sięgającą nieba, a kierowała nimi zuchwałość i pycha. Wywołało to jednak gniew boski a w efekcie karę. Bóg sprawił, że zaczęli mówić różnymi językami i nie mogąc się porozumieć, musieli przerwać budowę wieży.

Wieża Babel może być zatem odczytywana w sensie symbolicznym. Jest rozumiana jako symbol ludzkiej pychy i zuchwalstwa oraz niezgody. Opowieść jest także formą przestrogi dla ludzi, którzy pragną dorównać Bogu. Muszą mieć oni świadomość, że takie czyny zostaną przez Boga przerwane, a ludzie za swą pychę zostaną ukarani.

Podsumowując, teza postawiona na początku mojej pracy została w pełni uzasadniona, bowiem pycha finalnie prowadzi do klęski i potępienia. Zarówno Konrad, doktor Becu oraz ludzie wznoszący wieżę Babel przez to że byli pysznymi, zostali ukarani przez Boga. Bóg oczekuje od nas pokory potępiając pychę słowami: " każdy bowiem kto się wywyższa będzie poniżony A kto się poniża będzie wywyższony."

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty