profil

Czym dla człowieka może być podróżowanie? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu reportażu Ryszarda Kapuścińskiego oraz innych, wybranych przez siebie, tekstów kultury.

poleca 85% 115 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Andre Gide, francuski prozaik i podróżnik, lauerat Nagrody Nobla powiedział kiedyś, że „człowiek nie może odkryć nowych oceanów, dopóki nie znajdzie odwagi żeby stracić z oczu brzeg’. Tym samym podkreśla, że podróż jest czymś co wymaga odwagii. Jednak czym jest owa podróż? Jakie może mieć dla człowieka znaczenie?
Dla jednych wyjazd z miejsca zamieszkania może być przede wszystkim ucieczką od problemów, szarości życia, chęcią zmiany i poszukiwaniem lepszego. Przykładem może być jeden z głównych bohaterów powieści pt. „Ten obcy” – Zenek Wójcik. Czternastoletni chłopiec decyduje się na ucieczkę z rodzinnego domu, ponieważ czuje się niekochany przez ojca alkoholika. Powstanawiając ukoić swoje cierpienie, zaczyna swoją podróż w poszukiwaniu wujka Antoniego.
Podróż może być fascynującą przygodą, źródłem inspiracji, możliwością odkrywania nieznnanego, poznawania obcych krajów, ludzi i obyczajów. Podróż jako pasję przedstawia Ryszard Kapuściński, opisując bohatera swojej powieści - Herodota, jako człowieka niezwykle ciekawego, będącego stale w podróży, podejmującego ciągły wysiłek poznawania świata, życia i samego siebie. Podróżą jest nie tylko fizyczne przemieszczanie się z jednego miejsca w inne, ale spoglądanie na życie z perspektywy innych ludzi, innych kultur czy innych miejsc, o czym mówi Kapuściński.

Mały Książe, chcąc znaleźć przyjaciela, opuścił swoją planetę i owiedził sąsiednie asteroidy. Na każdej z nich spotkał postać, dzięki której zaczął myśleć jak nigdy wcześniej. Każda spotkana osoba nauczyła go rzeczy, o których bez opuszczenia domu, nie miałby pojęcia.

Dla Odyseusza, bohatera „Odyseji”, podróż była powrotem do domu po zakończonej wojnie. Odyseusz podczas swojej 10 - letniej podrózy, napotkał na wiele trudności i niebezpieczeństw, jednak jego pragnienie dotarcia do Itaki dawało mu siłę i pozwoliło w końcu wrócić do domu. Odyseusz dzięki wytrwałości spełnił swoje marzenie o powrocie do ukochanej rodziny.

Alicja, główna bohaterka powieści pt. „Alicja w Krainie Czarów” odbywała swoje niesamowiite podróże podczas snu. Dziewczynka zamykając oczy, twórzyła swój własny świat, pełen niezwykłych postaci i fantastycznych przygód.

Podróże, dzięki literaturze odbywał Skawiński, bohater noweli Henryka Sienkiewicza – „Latarnik”. Skawiński, człowiek zabłąkany i nie mogący odnaleźć sensu życia, otrzymuje pewnego dnia paczkę z książkami, i dzięki nim zaczyna swoją podróż po dotąd mu nieznanych, drzemiących w nim uczuciach i emocjach.
Podróżą może być również przeżywanie czegoś, podejmowanie wyzwania. Dla Wokulskiego, bohatera „Lalki”, podróżą mogła być próba uwiedzenia panny Łęckiej, zdobycia jej względów. Niestety owa „podróż” nie kończy się dla Wokulskiego szczęśliwie.

Podróż jak widać może mieć wiele znaczeń i wiele wartości. Można podróżować dzięki literaturze czy też za pomocą własnej wyobraźni. Można też podejmować szereg wyzwań i można fizycznie przemierzać świat. Podróż jaka kolwiek by nie była, zawsze ma ogromną wartość, zawsze czegoś uczy – jeśli nie o nowych miejscach, to na pewno o nas samych.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Materiały do matury