profil

Internet jako źródło informacji i narzędzie do pracy.

poleca 83% 1065 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Internet to miliony komputerów na całym świecie, połączonych na stałe łączami sieciowymi. Jedynym punktem wspólnym tych wszystkich maszyn jest język porozumiewania się, czyli tzw. protokół TCPIP, który jest niezależny od typu komputera czy systemu operacyjnego. Pozwala to połączyć w sieci wszystkie istniejące obecnie odmiany komputerów. Nie ma żadnej organizacji, która w jakikolwiek sposób nadzorowałaby Internet. Tym, co sprawia, że globalna sieć funkcjonuje, jest dobra wola osób, instytucji kontrolujących komputery na stałe podłączone do sieci. Internet zmienia świat i ludzi. Trzeba się go nauczyć, oswoić i jak najszerzej korzystać z możliwości, które stwarza. Społeczeństwo informacyjne powoli przestaje być jedynie wizją pisarzy fantastyki naukowej. Staje się realną i bliską przyszłością, w której wszyscy będziemy musieli się odnaleźć.

E-mail, czyli poczta elektroniczna zyskuje coraz większe znaczenie w komunikacji w naszym zinformatyzowanym świecie. Przez Internet można błyskawicznie przesłać krótkie wiadomości, ważne dokumenty, a nawet dokonywać transakcji.
W sieci istnieją dziesiątki milionów stron internetowych. Bez specjalnych narzędzi odnalezienie czegokolwiek w tym morzu informacji byłoby udręką.

Na szczęście z pomocą przychodzą internetowe wyszukiwarki, czyli specjalne serwisy, dzięki którym szukanie igły w stogu siana nie jest już takie trudne. Wystarczy wpisać odpowiednie słowo lub słowa, (Każde słowo traktowane jest osobno) i kliknąć „szukaj”.
Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe:

• Onet – www.onet.pl
• Wirtualna Polska – www.wp.pl
• Alta Visa – www.altawisa.com
• HotBot – www.Hotbot.com
• Netoskop – www.chip.pl
• Yahoo! www.yahoo.com
• Excite – www.exite.com

Wyszukiwarki internetowe to automaty, które mogą popełniać błędy. Często sugerują nam one zupełnie niepotrzebne witryny. Możemy im jednak ułatwić zadanie, wystarczy, ze dobrze sformułujemy nasze pytanie. Przed wpisaniem słów i fraz warto się zastanowić nad ich odpowiednim doborem. Najlepiej wybierać takie wyrazy, których wystąpienie na szukanej stronie jest najbardziej prawdopodobne. Ponadto im więcej słów użytych w zapytaniu, tym bardziej trafne rezultaty wyszukiwania. Warto również wykorzystać fakt, że wyszukiwarki rozróżniają wielkie i małe litery. Pomagając wyszukiwarce, nie skazujemy się na męczące przeglądanie tysięcy odnośników.

Pogaduszki:

Pogaduszki w Sieci można odbywać dwojako – za pośrednictwem specjalistycznych programów, które należy sprowadzić i zainstalować we własnym komputerze, lub poprzez kanały rozmów umieszczone w witrynach i portalach, a często nawet na prywatnych stronach użytkowników Internetu. Z pierwszej metody prowadzenia rozmów sieciowych korzystają starzy bywalcy kawiarni internetowych. Jest też jednak rosnąca grupa użytkowników, którzy nie mają specjalistycznego oprogramowania służącego prowadzeniu sieciowych pogawędek, nie orientują się w hierarchiach list i w tym, co dokładnie się na nich dzieje, a chcieliby niezobowiązująco wymienić uwagi na interesujące ich tematy z innymi mieszkańcami naszej planety. Na nich właśnie czekają czaterie, do których dostęp prowadzi poprzez witrynę dysponującą opcją czat. Wiele portali traktuje czat jako najlepszy sposób przyciągania gości, nic wiec dziwnego, że usługa ta stała się w ostatnim czasie bardzo popularna i trudno obecnie znaleźć znaczący portal, który by jej nie prowadził.

Muzyka z MP3

W końcu przyszedł czas na kolejną internetowa rewolucję. W Sieci pojawiło się MP3, które znakomicie spełnia warunki, jakie stawia Internet. Pliki o niewielkich rozmiarach znakomicie nadają się do przesyłania za pośrednictwem Sieci. Można je umieszczać na specjalnych muzycznych serwerach, można publikować na witrynach WWW czy nawet załączać do listów elektronicznych. Mówiąc krótko: dzięki MP3 muzyka naprawdę zaistniała w wirtualnej pajęczynie..

Lista Popularnych serwisów z muzyką MP3:

1.Garaż w Onet.pl – www.mp3.onet.pl
2.Wolna Strefa w Wirtualnej Polsce – www.strefa.wp.pl
3.MP3 Nawigator – www.mp3.nawigator.pl

Ogłoszenia w Internecie:

Polskie serwisy ogłoszeniowe w Internecie są jeszcze nowością. Jednak wygoda korzystania i niskie koszty umieszczenia ogłoszenia wróżą im dużą popularność. W większości serwisów nie trzeba wnosić opłaty za zamieszczenie prostego ogłoszenia. W niektórych – długie i skomplikowane anonse trochę kosztują, ale ich cena jest wielokrotnie niższa niż ogłoszeń prasowych, a dodatkowo w Sieci mamy dostęp do większej liczby klientów. Znika także problem odległości geograficznej. Jeżeli chcemy sprzedać coś, czym są zainteresowania również kupcy z zagranicy, np. atrakcyjną nieruchomość, to ogłoszenie w Internecie będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Ponieważ ogłoszenia elektroniczne są łatwiejsze do przeglądania niż ich klasyczne odpowiedniki, nasz anons nie zginie w gąszczu i zostanie bez trudu znaleziony przez tych, którzy wybrali słowa kluczowe, odpowiadające naszej ofercie.

W ciągu ostatnich 5 lat Internet rozwijał się w ogromnym tempie.
Z narzędzia używanego w kręgach uniwersyteckich oraz handlowych stał się popularnym, ogólnodostępnym medium rywalizującym z gazetami oraz z innymi środkami masowego przekazu. Niestety, gwałtowna ekspansja Internetu grozi zablokowaniem Sieci. Składa się na nią liczba stałych światłowodowych połączeń pomiędzy stosunkowo nielicznymi hubami. Ich przepustowość jest jednak ograniczona. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników oraz prędkości transmisji pojawia się coraz realniejsze zagrożenie przeciążeniem Sieci. Przepustowość łączy oraz prędkość serwerów przesyłających informacje w obrębie Sieci są wciąż powiększanie, jednak wielu ekspertów sądzi, że pewnego dnia Internet po prostu „zapcha się” całkowicie.

Podsumowując:

- Internet jest szybko rozwijającym się źródłem informacji
- Jest źródłem płatnym w Polsce, mimo to w wielu innych krajach nie jest on płatny bądź to ceny użytkowania są mniejsze niż w naszym kraju.
- Pozwala na kontakty między ludźmi, (czasem nawet prowadzi do małżeństw ), którzy czasami nie mogą się w inny sposób komunikować
- Umożliwia studiowanie i naukę przy komputerze
- Pożera czas
- Co bardzo ważne jest nieocenzurowanym źródłem wiedzy

W czterech słowach ma przed sobą przyszłość.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut