profil

Przedstawienie, charakterystyka i porównanie kreacji postaci Wokulskiego, Rzeckiego i Ochockiego.

poleca 87% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Lalka” to powieść napisana przez Bolesława Prusa, która opowiada o miłości Wokulskiego do Izabeli. Autor przedstawia tam również zmiany społeczeństwa i epok. Właśnie w tym celu stworzył bohaterów: Wokulskiego, Ochockiego i Rzeckiego. Na ich przykładzie pokazuje te przemiany.
Stanisław Wokulski jest subiekt, który darzył miłością pannę Łęcką. Jako młodzieniec podjął pracę w barze Hopfera, ponieważ mimo tego że pochodził ze szlacheckiej rodzinek to jego majątek był bardzo skromny i to było powodem podjęcia pracy. W tym samym czasie chodził do Szkoły Przygotowawczej, potem dostał się do Szkoły Głównej. Przerwał naukę, by walczyć w powstaniu potem został zesłany na Syberię. Po powrocie został subiektem w sklepie Mincla. Po śmierci właściciela ożenił się z jego żoną i po jej śmierci przejął sklep i cały majątek. Zakochał się w Izabeli, która nie czuła tego samego co on. Pomagał ludziom biedniejszym od niego. Interesował się nauką.
Ignacy Rzecki to przyjaciel Stanisława i stary subiekt w jego sklepie. W dzieciństwie mieszkał z ciotką i ojcem. Wzorem do naśladowania dla niego był jego tata. Podzielał jego zainteresowanie rodem Bonapartych. Gdy ojciec zmarł opiekowała się nim ciotka wraz z przyjacielem ojca. W sklepie Mincla uczył się zawodu. Uczestniczył w Wiośnie Ludów i walczył na Węgrzech. Żywił miłość do kobiety, która go zdradzała. Po tym zdarzeniu już nigdy się nie zakochał i do końca życia był kawalerem. Był człowiekiem schludnym, staroświeckim i oddanym pracy.
Julian Ochocki to kuzyn Izabeli Łęckiej, młodszy wiekiem od pozostałych bohaterów. Podziwiał to co Wokulski osiągną, jednak Stanisław dopiero gdy dowiedział się że Ochocki nie jest zainteresowany Izabelą, odwzajemnił jego podziw. Julian mimo że pochodził z arystokracji nie prowadził trybu życia z tym zgodnego. Ukończył studia i cenił bardzo naukę. Poświęcił życie towarzyskie dla niej. Myślał, że sławę przyniesie mu nauka. Przeprowadził się do Paryża by pracować, bo w Polsce nie miał możliwości do pracy.
Te postacie możemy nazwać idealistami. Każda z tych postaci miała swoje zasady do których się stosuję i cele, które są nie realne. Ignacy to idealista polityczny, patriota, zwolennik rodu Bonapartych. Uczestniczył w Wiośnie Ludów mimo swojego przywiązania do pracy. Stanisław to idealista miłości. Idealizował uczucie do Izabeli, przez to nie widział jaka naprawdę była. Dzieła m.in. Adama Mickiewicza miały na niego duży wpływ. Julian Ochocki to idealista nauki, poświęcał swoje życie nauce i wierzył, że dzięki niej będzie sławny.
Można zauważyć, że te trzy postacie różnie traktowały miłość. Rzecki był starym kawalerem. Miał opór przed zakochaniem się ponieważ kobieta którą kochał zdradzała go. Wokulski po raz pierwszy ożenił się dla pieniędzy. Jednak prawdziwie zakochał się bardzo w Izabeli, która bawiła się jego uczuciami. Ochockiego nie interesowała miłość, ponieważ nauka była najważniejsza.
Te postacie świetnie pokazują przemiany społeczne w tamtych czasach. Można na ich przykładzie zobaczyć jak wyglądało przejście epokowe z romantyzmu do pozytywizmu. Każde ich przeżycie pokazywało jak się to zmienia w każdym aspekcie ich życia. Uważam że wiek jaki został dany postacią jest dobrym pokazaniem tego która epoka odchodzi, a która dopiero przychodzi.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury
Gramatyka i formy wypowiedzi