profil

Syzyfowe prace powieścią o dorastaniu

poleca 85% 182 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Autor "Syzyfowych prac" Stefan Żeromski pokazał losy i dzieje Polski pod zaborem rosyjskim. Jest to czas trudny dla Polaków, a zwłaszcza tych młodych, na których wywierany był większy nacisk. Częściowo jest to powieść autobiograficzna zawierająca przeżycia autora. Tym samym możemy stwierdzić,że jego książka jest o dorastaniu.
Po pierwsze bohaterowie są ukazani od najmłodszych lat szkoły do ostatniego etapu jakim było gimnazjum w Klerykowie. Podczas tych kilku lat przechodzą zmiany fizyczne jak i psychiczne. Na samym początku poznajemy małego chłopca Marcinka Borowicza, który jak wiemy był bardzo silnie związany ze swoją matką. Gdy go oddaje do szkoły początkowej w Owczarach powoli uczy się samodzielności i zdobywa wiedzę. Następnie trafia do gimnazjum w Klerykowie. Tam przejdzie przemianę psychiczną. Pojawiają się kolejne postacie kontynuujące tam swoją edukację m.in. Andrzej Radek. Pochodził z biednej rodziny. Z pomocą nauczyciela, który mu wszystko opłacił, gdyż zauważył w nim potencjał i ambicje jest wstanie uczęszczać do gimnazjum. W szkole jest wyśmiewany, a prowadzoną naukę traktuje jako konieczność do spełnienia swoich dalszych celów. Nie jest tak naiwny jak Borowicz, gdyż wie czego chce. Szczególnie ważną postacią jest Bernard Zygier, który jest świadomy swojej narodowości i tego co próbują zrobić z nim rusyfikatorzy. Jako jedyny jest niezłomny, odważnie mówi o Ojczyźnie i wpływa na uczniów. Dowiadujemy się o jego częstych zmianach szkół spowodowanych jego postawą.
Punktem kulminacyjnym książki jak i dowodem na słuszność tego stwierdzenia jest lekcja języka polskiego prowadzona przez profesora Sztettera. Zygier gdy po raz pierwszy za pozwoleniem uczestniczy na lekcji zadziwia nie tylko nauczyciela, ale także wszystkich uczniów. Doznali szoku i oniemieli, kiedy dostojnym głosem i z głębokimi uczuciami wyrecytował " Redutę Ordona". Uczniowie za tym pośrednictwem poznają co oznacza być Polakiem, wiedzą już że nimi są i zawsze będą, wzbudził w nich miłość do Ojczyzny i świadomość narodową. Po tym wydarzeniu stali się w pełni dojrzali psychicznie. Żaden rusyfikator nie miał już możliwości złamania, zmienieniu poglądów czy też ich kontrolowaniu. Pokazali prawdziwe bohaterstwo, odwagę i postawę patriotów. Tego zabrakło u niektórych dorosłych. 
Książka jest więc o dorastaniu a powyższe argumenty o tym świadczą. Młodzież polska mimo ciężkich wysiłków pedagogów odnajduje swoją tożsamość narodową i to dzięki dorastaniu oraz kształceniu się, bazując na tym co prawdziwe, zgodne z faktami, z pełnym poczuciem kim się jest i jakie w związku z tym powinni spełniać zadania. 
;)))!!!!!!!

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty