profil

Na podstawie przeżyć Marcina Borowicza lub Andrzeja Radka udowodnij, że „Syzyfowe prace” S. Żeromskiego to powieść o dorastaniu

poleca 82% 743 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Powieść S. Żeromskiego, „Syzyfowe prace” opowiada o młodych ludziach dorastających pod koniec XIX wieku. Jednym z głównych bohaterów był Marcin Borowicz. Chłopiec pochodzący z zubożałej rodziny szlacheckiej. Był bardzo uczciwy, ogromnie kochający matkę. Naiwny, nie umiał trzeźwo ocenić sytuacji, niekiedy brakowało mu odwagi i siły woli.
Jednym z argumentów na to, że jest to powieść o dorastaniu jest fakt, iż rozpoczyna się ona od posłania przez rodziców ośmioletniego Marcina do szkoły początkowej tkz. elementarnej. W szkole Marcin przygotowuje się do egzaminów wstępnych do gimnazjum.
Można tu zauważyć stopniowanie szkolne: szkoła elementarna, gimnazjum. Z wiekiem młodzi ludzie przechodzą przez szkołę początkową a następnie przez gimnazjum i tak dalej.
Z pomocą korepetytora, Marcin zdaje egzamin, dzięki któremu dostaje się do gimnazjum. Jego młody umysł jest jeszcze bardzo naiwny i dlatego, chłopak poddaje się rusyfikacji. Łatwiej jest nabrać młodego, dorastającego człowieka niż dorosłego.
Pod koniec lata Marcina spotkało wielkie nieszczęście. Zmarła jego matka. Wydarzenie to w sposób zasadniczy wpływa na postępowanie chłopca. Nie mając wsparcia od strony rodziny i nie mogąc poradzić sobie ze stresem opuszcza się w nauce, zaczyna chodzić na wagary.
Podczas lekcji języka polskiego kolega Marcina, Bernard Zygier, przy pomocy wierszy A. Mickiewicza, oskarżył Rosjan o deptanie godności narodowej Polaków i tępienie uczuć patriotycznych. To uświadomiło zrusyfikowanym już prawie gimnazjalistom, jaką drogą powinni pójść i do czego dążyć. Lekcja ta stała się również przełomowym momentem w życiu Marcina Borowicza. Zdaje on sobie sprawę, jak wielki błąd popełnił. Przebył dogłębną przemianę duchową „Dusza jego (…) ulepszyła się w sobie i staliła raz na zawsze w kształt niezmienny”.
Wpływem na dorastanie była również młodzieńcza miłość Marcina do „Boruty”. To pierwsza w życiu jego miłość i znak, że się dorasta.
Tak, więc jest to powieść o dorastaniu, ponieważ opowiada o losach młodych ludzi. O ich przygodach młodzieńczych, nauce, miłości, postępowaniu i naiwności. Ukazuje młodzież krok po kroku.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta