profil

Jak żyć? Na podstawie wiersza Horacego pt: "Do Leukonoe".

drukuj
poleca 89% 103 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Jak żyć? A przede wszystkim jak być szczęśliwym? Te pytania zadaje sobie coraz więcej ludzi. Każdy człowiek dąży do radości, która wypełniałaby go, na co dzień, tylko nie każdy wie, w jaki sposób może je osiągnąć. Prawda jest taka, że jest to coraz trudniejsze, a na pewno w dzisiejszych czasach gdzie jest pełno przemocy, chorób, katastrof i wiele innych rzeczy, które zakłócają nasze codzienne życie. Na to pytanie męczące wszystkich ludzi postaram się odpowiedzieć na podstawie wiersza Horacego pt: „Do Leukone” oraz wybranych fragmentów Biblii. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne jak wielu osobom może się to wydawać. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych reguł, które za chwile opiszę. Horacy w pieśni do Leukone zawarł kilka z nich.

Najważniejsze jest to, aby żyć chwilą. Każdy szczęśliwy moment musimy „łapać” i przeżywać go tak długo jak się da. Musimy cieszyć się tym, co mamy, a nie patrzeć na to, co mają inni. Wiadomo, że bóg dał jednym więcej, a drugim mniej. Dobra wokół nas jest bardzo dużo, tylko nie potrafimy go dostrzec. Szczęśliwe życie to życie zgodne z natura człowieka. „Co ma być to będzie” tak również pisał Horacy do Leukone. To znaczy, że nikt nie zmieni tego, co jest mu „zapisane w gwiazdach”. Musimy żyć chwilą, bo to, co to dzieje się teraz powinno mieć dla nas największe znaczenie. Również bardzo ważna rzeczą jest życie konsekwentne. Trzeba brać z życia tyle ile się da, ale z rozsądkiem, czyli rozważnie „klarować wino”. Horacy uważał, że człowiek nie powinien bać się mądrości, która w nim drzemie. Wiele osób w moim wieku na lekcjach wie bardzo dużo na omawiany temat, lecz wstydzi się zgłosić, ponieważ boi się ,że będzie źle postrzegany w klasie. Niestety na każdego z nas czeka śmierć. Nikt się przed nią nie uchroni. Żaden człowiek nie wie kiedy przyjdzie na niego kolej, dlatego trzeba „łapać” wszystkie piękne chwile i nie pozwolić im uciec im uciec.

Mam nadzieję, że w dobry sposób odpowiedziałam na pytanie zadawane przez wszystkich ludzi: Jak żyć? Te parę rad na pewno przyda się każdemu z nas. Trzeba się ich trzymać, iść śmiało przez życie i pamiętać tylko dobre chwile, a wtedy życie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
11.10.2008 (14:02)

dobra, a kim jest ta leukone na początku trzeba było wyjaśnić

27.7.2006 (12:12)

Dobra Pracaa, Nie Ukrywam Ze Mi Troszeczki Pomoglaa:P Brakuje Pare Rzeczy, Ale Ogolnie Jest Spokoo:D

Teksty kultury