profil

Jaki wpływ na klimat może wywierać działalność człowieka

poleca 85% 528 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Jaki wpływ na klimat może wywierać działalność człowieka w zakresie:

-wycinki lasów,

-budowy sztucznych zbiorników wodnych,

-rozbudowy wielkich miast,

-rozbudowy wielkich zakładów przemysłowych.Jakakolwiek ingerencja w środowisko naturalne powoduje zachwianie ekosystemu, a jednocześnie jest to zmiana klimatu.

Wycinka dużych połaci lasów powoduje nie odwracalne zmiany, na przykład w górach na obszarze leśnym śnieg topnieje bardzo powoli i nie powodował powodzi, a z chwilą wycięcia tych obszarów leśnych śnieg w tych miejscach topnieje bardzo szybko i szybko wyparowuje do atmosfery powodując zwiększone opady i zmiany klimatu. Po wycięciu połaci leśnych występuje erozja gleb, z których wymywane i wywiewane są związki organiczne. W skrajnych przypadkach może dojść do zmiany klimatu (nawet do pustynnego).

Budowy sztucznych zbiorników wodnych powodują zniszczenie naturalnego środowiska roślinnego i zwierzęcego. Do zbiorników odprowadzane są ścieki komunalne i przemysłowe, które zanieczyszczają wodę, a parując przedostają się do atmosfery. Towarzyszy temu zjawisku najczęściej nieprzyjemny zapach. Sztuczne gromadzenie wody wraz ze ściekami powoduje zanieczyszczenie gleby oraz zwiększenie wilgotności na danym terenie i zmiany dotychczasowego mikroklimatu.

Rozbudowa wielkich miast powoduje zniszczenie środowiska naturalnego. Zostaje zahamowane naturalne parowanie wody oraz przetwarzanie dwutlenku węgla w tlen. Powstające nowe bloki, osiedla to tłumy ludzi, którzy tworzą ogromne hałdy śmieci, a ich składowiska są następnym czynnikiem wpływającym na dany mikroklimat. Wraz z rozwojem miast rozwija się motoryzacja, która powoduje zanieczyszczenie tlenkiem azotu, tworzy się tak zwany smog, który nie przepuszcza promieni słonecznych. Wraz ze spalinami z samochodów i kotłowni podnosi się poziom dwutlenku węgla oraz pyłu w atmosferze. W wyniku tego klimat staje się cieplejszy, zaburzeniu ulega rozkład opadów deszczu. Mikroklimat miejski jest zapylony, zanieczyszczony, suchy i szkodliwy.

Rozbudowa wielkich zakładów przemysłowych jest poważnym zagrożeniem dla środowiska, a więc także dla klimatu. Polega ono na emisji szkodliwych związków takich jak kwas azotowy lub siarkowy, który w wyniku połączenia się w atmosferze z parą wodną tworzy kwaśne deszcze, które zanieczyszczają wodę pitną, uszkadzają korzenie, powodują usychanie liści. Wysoka kwasowość powoduje zubożenie gleby w wiele substancji niezbędnych do życia roślin (magnez, miedź, mangan). Zmiany odczynu (pH) uniemożliwia życie wielu gatunkom organizmów i zakłóca funkcjonowanie danego ekosystemu, a w efekcie klimatu.Podsumowanie

Jeżeli działalność człowieka oparta jest na wykształceniu i wychowaniu w określonym systemie wiedzy i przekonań do działań i zachowań zgodnych z zasadami szacunku dla przyrody to jest to kultura ekologiczna, która pomoże zachować naturalny klimat jak również zapobiegnie katastrofie ekologicznej. Człowiek powinien dbać, żeby środowisko naturalne mogło pełnić swoje funkcje to znaczy posiadać zdolność do odnawiania swoich zasobów i było przydatne do zaspokajania naszych potrzeb.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
Komentarze (8) Brak komentarzy
27.5.2008 (10:11)

widziałam lepsze;)

ale to też nie jest złe

27.7.2006 (12:27)

Chce wam cos Powiedziec jesli macie dawac takie głupie komentarze jak np Kamil to sobie je darujcie! Ktoś sie stara, pisze prace a wy je tak beznadziejnie musicie komentowac!!! Jesli wam sie nie podoba ta praca to napiszcie ja sobie sami albo szukajcie gdzies indziej! co wy wogóle robicie na stronie \"ściąga\"? Powinniście to wszystko sami pisac a nie pobierac prace!

27.7.2006 (12:24)

Właśnie na jutro mam napisać taka prace na geografie :):):):):)
Mam nadzieje że zoe nie chodzie di XI L.O. :D