profil

Etruskowie

poleca 87% 102 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Około 900 r. p.n.e. na półwysep Apeniński sprowadzili się Etruskowie.
Jest to bardzo tajemniczy lud, i powstało wiele historii na temat jego pochodzenia, jedne z nich zakładają że Etruskowie są ludem który rdzennie zamieszkiwał półwysep Apeniński, inne że Etruskowie byli spokrewnieni z przedgrecką ludnością na Morzu Egejskim, że są to potomkowie korsarzy z czasów Ramzesa II.
Jednak najbardziej prawdopodobna jest teoria zakładająca że Etruskowie przybyli z Azji Mniejszej z Lidii, starożytnej krainy leżącej na zachodzie obecnej Turcji.
Teorie tą jako pierwszy przedstawił Herodot, według jego relacji w Lidii zapanował głód i władca kazał mieszkańcom ciągnąć losy, w ten sposób podzielił ich na dwie części.
Jedna z nich pod dowództwem jego syna musiała opuścić kraj i poszukać miejsca do zasiedlenia.
Wersje tą potwierdzają badania genetyczne obecnych mieszkańców Toskanii oraz bydła, którego bardzo podobne odmiany hoduje się w Azji Mniejszej.

Etruskowie swoją kulturą przewyższali okoliczne plemiona (nie licząc greckich kolonii).
Do ich osiągnięć należy zaliczyć między innymi: stworzenie własnego pisma, rozwinięta metalurgia, jako pierwsi urządzali walki gladiatorów, rozwinięcie architektury, a także początki stomatologii(Etruscy dentyści za pomocą złotych pasków przyczepiali zwierzęce zęby w miejsce brakujących, stosowali także sztuczną szczękę)!
Kultura Rzymska była oparta w dużej mierze na kulturze Etrusków, skopiowali oni od nich wiele świąt, zwyczajów, obrzędów i architekturę.
Do skopiowanych przez Rzymian zwyczajów należy między innymi noszenie przed ważnymi osobami rózeg z toporem, purpurowy płaszcz dowódców, jedzenie na leżąco oraz walki gladiatorów.
Od Etrusków nauczyli się również obróbki metali, system kanalizacji i medycyny (jako jedni z pierwszych Etruskowie nauczyli się trepanacji czaszki).

Etruskowie byli bardzo ciekawym i tajemniczym plemieniem o którym wciąż wiemy mało, a większość informacji to hipotezy. Zawdzięczamy im wiele, i osobiście uważam że gdyby nie oni Rzym nie osiągnął by swojej potęgi i losy świata mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Historia powszechna