profil

Racjonalna gospodarka odpadami

poleca 85% 971 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zanieczyszczenie środowiska to odwieczny problem, który dotyka chyba każdego. Potęgujemy je używając pieców na węgiel lub farb i lakierów w aerozolu. Ale chyba największym zagrożeniem są odpady, które poważnie grożą nam pogrzebaniem pod górą śmieci.

Odpady gromadzone na tzw: „dzikich wysypiskach lub wysypiskach starszego typu mogą wydzielać substancje trujące, które dostają się do wody, gleby i powietrza szkodząc organizmom żyjącym na przyległych terenach. Dlatego aby ustrzec wszystkich przed taką katastrofą zabezpieczyłbym lepiej wszystkie wysypiska śmieci, a te starszego typu zrekultywował, wybudowałbym spalarnie lub przyczyniłbym się do ostatnio bardzo modnego i popularnego na zachodzie recyklingu, – czyli przeróbki wtórnej odpadów.

Recykling to inaczej wtórne przetwarzanie, które polega na wykorzystaniu odpadów, zużytych elementów (np. części maszyn) do wytwarzania nowych produktów np. makulatury do produkcji papieru, zużytych opon samochodowych jako paliwa w cementowniach. Recykling ma duże znaczenie dla ochrony środowiska i jest coraz szerzej stosowany np. niektóre firmy samochodowe dążą do tego, aby możliwe było powtórne wykorzystanie ponad 90% stali i metali kolorowych użytych do produkcji ich samochodów oraz stosują tworzywa sztuczne nadające się doi recyklingu. Duże ilości odpadów papierowych, metalowych, plastikowych i szklanych są wykorzystywane powtórnie w tym właśnie procesie. Właśnie, dlatego wybudowałbym w okolicach miasta nowoczesną przetwórnie materiałów wtórnych.

Gospodarcze wykorzystanie odpadów (utylizacja) to najskuteczniejsza metoda ich zagospodarowania. Odpady po przeróbce mogą być wykorzystane w przemyśle lub rolnictwie, m.in. jako surowce wtórne, czyli szkło i plastik. Odpady, których nie można wykorzystać gospodarczo należałoby unieszkodliwić lub ograniczyć ich uciążliwość dla otoczenia przez rozkład biologiczny albo fizykochemiczny, w tym spalanie. W tym celu zainwestowałbym w spalarnie.

Spalanie to najbardziej radykalna metoda unieszkodliwienia odpadów, zarówno przemysłowych, jak i komunalnych. Odbywa się ona w specjalnie do tego celu przeznaczonych piecach o różnej pojemności. Piece mają zapewnić możliwe szybkie i pełne spopielenie od odpadów z wytworzeniem produktów spalania nieszkodliwych dla otoczenia.

Jedynym sposobem, który może zmniejszyć problem to sortowanie śmieci. Przy śmietnikach w całym mieście ustawiłbym dodatkowe pojemniki na makulaturę, szkło bezbarwne, szkło kolorowe, plastik i metale kolorowe.

Dla ochrony wód wybudowałbym dodatkowe oczyszczalnie ścieków i zapobiegłbym wszelkim dodatkowym zanieczyszczeniom.
Lecz nie poprzestałbym na tym wszystkim: otworzyłbym również Gminny Ośrodek Informacji o Szkodliwości Odpadów. Stąd fachowcy udawaliby się do różnych zakładów pracy lub domów zwykłych obywateli. Może gdyby ludzie słuchali porad ekspertów to by zrozumieli, że segregacja śmieci na szczeblu domowym też jest bardzo ważna.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty