profil

Zaslianie bramek logicznych TTL i CMOS

poleca 85% 463 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Napięcie zasilania układów scalonych TTL, zgodnie z danymi katalogowymi, wynosi UCC=5V ± 5%. W tolerancji uwzględniono również napięcie tętnienia o częstotliwości 50 Hz. Należy pamiętać o tym, że przypadkowa zmiana polaryzacji zasilania może spowodować zniszczenie układu TTL.
Maksymalna wartość napięcia zasilania nie może przekraczać wartości 7V, ze względu na możliwość przebicia pomiędzy emiterem bramki sterującej z poprzedniego układu.

W przypadku, gdy możliwe są duże zmiany prądu w obciążeniu, zasilacz powinien charakteryzować się małą wyjściową rezystancją dynamiczną, a także znacznym zapasem mocy.

Zasilacz powinien zawierać filtr przeciwzakłóceniowy tłumiący zakłócenia sygnału, które mogą pojawić się w sieci zasilającej.
Przewody doprowadzające napięcie z zasilacza, powinny być przewodami płaskimi (minimalizacja indukcyjności L) o odpowiednio dużym przekroju (minimalizacja rezystancji R).

Podczas obliczania poboru prądu należy wziąć pod uwagę znaczny wzrost poboru mocy ze wzrostem częstotliwości przełączania układów TTL. Pobór mocy układów serii 74 wzrasta niemal dwukrotnie, jeżeli częstotliwość przełączania zmienia się z 1MHz do 10MHz. Wynika to ze znacznego poboru prądu przez stopnie wyjściowe bramek podczas ich przełączania.

Najczęściej układy scalone są montowane w rzędach, co umożliwia równoległe prowadzenie ścieżek masy i napięcia UCC, a to z kolei zapewnia łatwe blokowanie zasilania tych układów za pomocą kondensatorów o małej indukcyjności. Najwłaściwsze do tego celu są metalizowane kondensatory poliestrowe lub kondensatory ceramiczne z dielektrykiem ferromagnetycznym. Kondensatory te zmniejszają skoki napięcia zasilania, wynikające z gwałtownych zmian prądu podczas przewodzenia obydwu tranzystorów w stopniu końcowym bramek TTL z wyjściem przeciwsobnym oraz z określonej impedancji przewodów zasilania. Kondensatory te podczas zmian stanów bramek dostarczają wymagany prąd. Końcówki kondensatorów powinny być jak najkrótsze, aby indukcyjność szeregowa była jak najmniejsza.
Zazwyczaj pięć układów SSI blokuje się kondensatorem o pojemności od 0,01 do 0,1μF. Zaleca się blokowanie kondensatorami każdego układu MSI, w którym duża liczba bramek może być przełączana jednocześnie.

W układach CMOS jest podobna sytuacja z zasilaniem jak w bramkach TTL, z tym że ma ona inny zakres napięć zasilania, który mieści się w granicach od +2V do +18V (maksymalnie do +20V). Napięcie to w przeciwieństwie do układów TTL nie musi być stabilizowane.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty