profil

Uniwersalizm przypowieści i mitów

poleca 85% 761 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Mity oraz przypowieści biblijne mówią o życiu ludzi, o ich problemach. Poruszają tematy o moralności. Wyrażają pewne emocje poszczególnych osób:radość, złość, lęk, niepokój. Mity i przypowieści maja znaczenie uniwersalne, więc odnoszą się do każdej epoki nieważne czy to starożytność, średniowiecze, renesans, czy współczesność. Chciałabym zadać sobie pytanie "dlaczego mity i przypowieści biblijne są do dziś aktualne"

Myślę, że w znacznym stopniu dzieje sie tak dzięki uniwersalności tych dzieł. Są one lustrzanym odzwierciedleniem zachowań ludzi, a zasady moralne zawarte w mitach i przypowieściach będą obowiązywały do "końca" świata. Najważniejsze wartości tych dzieł to: prawda, dobro i miłość. Również w dzisiejszych czasach znajduja się one na najwyższym szczeblu drabiny wartości.

Uważam, że mity są początkiem tworzenia późniejszych przypowieści. Mit o Prometeuszu uczy nas, że tylko bezinteresowne poświęcenie i prawdziwa miłość uszlachetniają. W dzisiejszych czasach możemy dostrzec "prometeuszy", którzy pomagają biednym, słabym, potrzebującym ludziom. Osobami tymi są min. Marek Kotański, Matka Teresa z Kalkuty, czy ludzie pracujący w wolontariacie. To właśnie świadczy o aktualizacji mitu o Prometeuszu. Tak samo przesłanie mitu o Dedalu i Ikarze jest aktualne do dziś, dzieje się tak dlatego, że cechy charakteru współczesnych ludzi można dopasować do charakteru Ikara, czy Dedala. Ludzie tacy jak Ikar są ciekawi świata, żądni przygód, a osoby takie jak Dedal są mądre, odpowiedzialne.

Moim zdaniem aktualność przypowieści polega mniej więcej na tym samym co aktualność mitów. Przypowieści opowiadają o celach, zachowaniach, znaczeni człowieka na świecie. Mają na celu przybliżyć ludziom co jest dobre, a co złe, co wolno, a czego nie wolno. Przypowieść o siewcy i zasianych przez niego ziarnach uzmysławia co może się z nami stac gdy zejdziemy "na złą ścieżkę". Przedstawione w przypowieści o pracownikach w winnicy zachowanie pracowników obrazuje bunt, zazdrość, zawiść i chciwość, które w dzisiejszych czasach nie są nam obce. To co działo sie przez wieki przetrwa aż do końca.

Z powyższych rozważań nasuwają mi się następujące wnioski. Nie możemy życ tylko dla siebie, musimy liczyć się z innymi i tak jak Prometeusz powinniśmy pomagać ludziom. Mity i przypowieści mają charakter uniwersalny, a zawarte w nich przesłania i morały dotyczą życia każdego z nas. Aby lepiej poznać nas samych należy zapoznac sie z mitami i przypowieściami, potraktować je jako ciekawą lekturę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata