profil

Który ustrój Aten czy Sparty uważasz za lepszy i dlaczego?

poleca 85% 278 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Moim zdaniem lepszym ustrojem była Demokracja ateńska. Dzięki Zgromadzeniom Ludowym każdy pełnoprawny obywatel polis (nie byli nimi niewolnicy, kobiety i chłopcy poniżej 21 roku życia) mógł wypowiedzieć się w sprawie ważnych decyzji dla państwa.

Po wprowadzeniu diet oraz symbolicznych pensji na urzędach sędziów, oraz Rady Pięciuset były dostępne nawet dla najbiedniejszych. Niestety nie mogli oni być w archontami (nie było za to pensji, więc zajmowała się tym arystokracja), ale i tak mieli wpływ na życie państwa.

Sądownictwo było sprawiedliwe. W jednej rozprawie mogło wziąć udział od 201 do 1001 sędziów co dawało obiektywizm werdyktu oraz uniemożliwiało korupcję.

Nie uważam, że był to idealny ustrój, lecz był on lepszy od Sparty, gdzie zabijano dzieci za to, że urodziły się niedołężne, kazano za młodu kraść i nie rozwijano mowy młodzieży. Może i byli silni, ale ich rozum był przeciętny. Ostracyzm to już zupełnie inna sprawa. Nie popieram takiego osądzania ludzi. Zapewne popełniono w ten sposób wiele błędów.

W ostatecznym podsumowaniu: więcej jest plusów niż minusów.

Może się mylę, ale każdy ma prawo do własnego zdania.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
1.12.2008 (22:29)

Spoko praca, akurat takie pytanie miałem na kartkówce... :D

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta