profil

Sytuacja przed drugą wojną światową

poleca 82% 814 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Generalnie na wydarzenia w okresie międzywojennym wpłynął traktat wersalski. Dotyczył on wszystkich krajów, które poniosły klęskę w I wojnie światowej: Niemców, Austrii, Węgrów, Turcji, Bułgarii. Najważniejsi byli Niemcy. Traktaty wersalskie osłabiły Niemcy – przede wszystkim zmniejszono im armie do 100 tys (mieli tylko armie zawodową) , narzucono kontrybucje i przesunięto granice. Niemcy przestały być mocarstwem, również Austro-Węgry i Rosja. Na utratę mocarstwa w Rosji wpłynęła rewolucja. Sytuacja w Europie się zmienia. Mocarstwami stają się : Francja i Anglia. ( W wyniku traktatów można powiedzieć, że powstają nowe państwa)
- 30 I 1933 roku powoli przestają obowiązywać traktaty wersalskie. Hitler nie ukrywa, że chce je obalić. Nowy okres do wybuchu wojny 1933-1939. Pojawia się faszyzm ( Włochy, Niemcy) i komunizm ( Rosja- ZSRR). Dojście Hitlera do władzy umożliwił Wielki Kryzys Gospodarczy. Hitler w 1935 roku wprowadza powszechną służbę wojskową, zwiększa liczebność armii. Hitler chcąc wybadać jak zachowa się Francja wprowadza wojska do Nadrenii – 1936.
- W 1936 ma również miejsce wojna domowa w Hiszpanii ( między generałem Franco, a lewicą hiszpańską). Włosi i Niemcy pomagają generałowi – dochodzi do zbliżenia tych dwóch państw. Dzięki temu doszło do podpisania paktu antykomiternowskiego ( 1936) między Włochami, Niemcami, Japonią. Hitler dzięki temu poczuł się pewniej.
- 1938 w marcu ma miejsce przyłączenie Austrii do Niemiec (bezkrwawe). Kolejny krok Hitlera chcącego wybadać państwa, które nie reagują na krok Hitlera. IX - - - 1938 roku Hitler żądał odłączenia Sudet od Czech, bo mieszkali tam Niemcy, którzy chcieli przyłączenia. Anglia, Francja, Włochy i Niemcy zdecydowali o przyłączeniu Sudet do Niemiec. Powiadomiono o tym Czechy – musieli się zgodzić. I wtedy też Polska zachowała się źle w stosunku do Czech – zażądała Zaolzia.
- X 1939 Hitler zażądał autostrady eksterytorialnej i Gdańska od Polski, ale Józef Beck odmówił.
- III 1939 Niemcy zajęli resztę Czech tworząc protektorat Czech i Moraw. Jeszcze raz żądanie Hitlera od Polski. Polska się nie zgadza. Hitler wypowiada pakt o nieagresji. Jednakże Polska miała poparcie Anglii i Francji. Hitler nie obawiał się tego, bał się bardziej Rosji. Ale pakt Ribentrop–Mołotow rozwiązał ten problem.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
27.7.2006 (12:21)

heh nie tego szukalem ale po przeczytaniu 3 linijek tak sie wkrecilem ze nie moglem sie oprzec!Musialem doczytac do konca:) ocena 6

27.7.2006 (12:11)

afff ;]