profil

BHP przy obsłudze urządzeń do zgrzewania materiałów odzieżowych.

poleca 87% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W maszynach do zgrzewania prądem wielkiej czestotliwości stosuje się natężenie pola elektromagnetycznego, nie przekraczającego 10 V/m, tj. natężenie nie zagrażające zdrowiu pracownika.

Jednak w celu zwiększenia bezpieczenstwa pracy należy stosować specjalne osłony, gdyż pole elektromagnetyczne wysokiej czestotliwości łatwo przedostaje się do pólprzewodzącego otoczenia jakim jest ciało czlowieka i jest przez nie pochłaniane powodując intensywne nagrzewanie sie ciała w całej jego objetości, może oddziałowywać szkodliwie nie tylko na system nerwowy również okazal sie niebezpieczny dla wzroku. Soczewka oka w porównaniu z innymi tkankami ma mniejszą zdolność rozpraszania ciepła, ze wzgledu na słabe ukrwienie , ograniczona zdolność regeneracji i tendencje do akumulacji.

Kobietom w ciazy nie wolno pracować przy obsłudze maszyn do zgrzewania pradem wielkiej czestotliwosci,gdyż działanie pol elektromagnetycznych jest szczegolnie szkodliwe dla płodu.

Stwierdzono równiez podwyższoną częstość poronień, urodzeń wcześniaków i zgonów niemowlat w 1 roku zycia.
Ponad 80% dzieci urodzonych przez kobiety wysokoeksponowane to dziewczynki.


Zgrzewarki ultradzwiekowe stwarzają mniejsze zagrożenie dla pracowników niż maszyny do zgrzewania prądem wielkiej czestotliwości.

Wiadomo jednak, ze ultradzwięki, podobnie jak hałas może wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka, a w szczegolnosci na system nerwowy, narząd słuchu i system wiencowy. Głośność dźwięku jest związana z natężeniem, zaś jego wysokość z częstotliwością fali. Częstotliwość, czyli liczbę zmian drgań w ciągu 1 sekundy. Wszystkie dźwięki z tego zakresu częstotliwości nazywa się s 1 y s z a 1 n y m i. Drgania o częstotliwościach większych niż słyszalne to ultradźwięki.
Szkodliwość hałasu zależy od jego natężenia i częstotliwości, charakteru zmian w czasie, długotrwałości działania. Szczególnie dokuczliwy jest hałas występujący w postaci pojedynczych impulsów dźwiękowych (trzask, huk) lub w postaci ciągu takich impulsów.
W celu zwiekszania bezpieczenstwa pracy przy zgrzewarkach ultradzwiekowych nalezy stosowac specjalne oslony generatory, sonotrody.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta