profil

Niekonwencjonalne źródła energii

poleca 81% 1329 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Energia potrzebna jest ludziom w życiu codziennym. Jej postac, forma czy wykożystanie może być różne, ale przedewszystkim potrzebujemy jej przy produkcji przemysłowej, trosporcie, ogrzewaniu domostw czy oświetlaniu. Początkowo tej energii dostarczało nam śrogowisko w postaci zasobów naturalnych nieprzetworzonych:opałów i paliw np. drewna, węgla brunatnego, komiennego, ropy naftowej czy gazu. Również dawniej przetwarzano energię w wietrakach czy młynach wodnych. Jednak ciągły wzrost zapotrzebowania na energię i to w różnych postaciach, spowodawało nagłe skurczenie się zasobów naturalnych, wzgledy ekologiczne i ekonomiczne stawiają prze ludzmi nowe zadania i wyzwania w tej dziedzinie.
Kryzys energetyczny, który spowodował skokowy wzrost najpierw cen ropy naftowej, a następnie wszystkich innych paliw oraz względy ochrony środowiska zwiększyły zainteresowanie nowymi niekonwencjonalnymi źródłami i technologiami wytwarzania energii.

Niekonwencjonalne źródła energii można podzielić na: odnawialne i nieodnawialne.
odnawialne źródła energii elektrycznej: energia słoneczna, energia wiatru, energia pływów morskich,fal morskich i energia cieplna oceanów (maretermiczna)
źródła nieodnawialne: wodór, energia magneto-hydro-dynamiczna i ogniwa paliwowe.
Energię wnetrza ziemi (geotermiczną) można zaliczyć do obu rodzajów źródeł: gejzery są źródłem nieodnawialnym, a energia gorących skał jest energią odnawialną.

Wykożystanie prawie wszystkich źródeł energii elektrycznej związane jest z minimalnym, bądz nawet żadnym wpływem na środowisko. Z tego wzgledu stanowią bardzo atrakcyjna alternatywę w stosunku do konwencjonalnych źródeł.


Ograniczenia w ich stosowaniu mogą być rodzaju:
· technologicznego - ze względu na postać ich występowania i możliwości praktycznego wykorzystania.
· ekonomicznego - związane z dużymi kosztami ich stosowania
· oraz politycznego lub prawnego - związanego z możliwościami dywersji w przypadku elektrowni jądrowych
· społeczna akceptacja -to najważniejszy problem energetyki jądrowej. Wiążą się z nim dodatkowe koszty i przedłużające się terminy ukończenia inwestycji.

1. Energia wodna
Bardzo istotnymźródłem energii jest są zapasy energii zgromadzonej w wodzie. Energia ta najpierw wykożystywana była do napędzania żaren w młynach, później do napędzania cieżkich młotów w kuźniach, pił w tartakach i wielu innych urzadzeń stosowanych w tamtych czasach. Wykożystywane w dzisiejszych czasach maszyny w postaci turbin są wykożystywane do napędzania potężnych generatorów elektrowni wodnych. Energia ta wykożystywana w przemyśle nosi nazwe hydroenergetyki. Nowoczesne elektrownie wodne wykożystują do produkcji energii elektrycznej olbrzymie zapory oraz zbiorniki wodne dzięki czemu powstaje duża różnica poziomów co gwarantuje stały spad wody z dużej wysokości. Energię tą można też pozyskiwać również dzieki falowaniu morza. Fale wytważane przez morze niosą ze sobą olbrzymią ilość energii, ale przy stosowaniu tego typu energii pojawia się problem natury technicznej, ponieważ nie istnieje jeszcze użadzenie pozwalające na efektywne wykożystanie fal.
2.Energia słoneczna
Elektrownie słoneczne są bardzo ekologicznym źródłem energii. Energia słoneczna była wykożystywana 400 lat p.n.e. przez Greków którzy wykozystując promienie słoneczne skupione w szklanej kuli wypełnionej wodą do rozniecania ognia. Około 30% energii słonecznej docierającej do Ziemi odbijana przez atmosferę, 20% jest przez nią pochłaniane, a tylko 50% dociera do ziemi. Te 50% to 27*1.000.000.000 MW, a zapotzrebowanie ludzi na energię wynosi 0,01* 1.000.000.000 MW. Energia ta jest praktycznie nie wyczerpywalna, a jej pozyskanie jest nieszkodliwe dla środowiska. Energii promieniowania słonecznego nie musimy jednak przetwarzać tylko w energie elektryczną. Istnieje również możliwość wykorzystywania tej energii w sposób pasywny. Polega to na zastosowaniu takiej architektury domu (lub innego budynku ), aby wpuścić do pomieszczenia maksymalnej ilości światła bądź ciepła w takiej formie w jakiej występują. Dzięki temu zbędne są skomplikowane urządzenia i instalacje przetwarzające energie słoneczną w prąd elektryczny lub ciepło.

3.Energia wiatru.
Stosowanie tego typu rozwiązań nie jest bardzo kosztowne, ze względu na niezbyt skomplikowaną budowę urządzeń jak i nieskomplikowaną eksploatację. Najednej trzeciej obszaru polski występują korzystne warunki wiatrowe i uzasadnione jest eksploatowanie elektrowni wiatrowych. W tego typu wykożystywania energii najważniejszy czynnikiem jest wiejący z dużą predkością wiatr, który napędza łopaty.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty