profil

Świat wartości współczesnej młodzieży w świetle tekstów słuchanych przez nią piosenek.

poleca 85% 152 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Polska młodzież to specyficzna grupa słuchaczy muzyki. Piosenki, których słuchają zdecydowanie różnią się od tych, które bawiły ich rodziców. Hip hop, rock, metal – z tymi gatunkami muzyki identyfikuje się dzisiejsza młodzież.
Opisując świat wartości współczesnej młodzieży posłużę się przykładem kultury hip-hopowej. Teksty w tej kulturze są bardzo zróżnicowane i opisują różne aspekty życia społecznego. Nie można określić jednoznacznie jakie wartości przekazują, ponieważ każdy raper stara się mieć swój własny styl i rymuje o tym co jest mu najbliższe. Jednak wiele tematów się powtarza i można zrobić listę przewodnich wartości. Warto zaznaczyć, że znajdujemy wiele tekstów, które są o niczym, gdzie występuje tylko rym i całość nie ma sensu. Mały cytacik:
„To pustka w głowie
To pustka w mym słowie
To pustka w mej duszy
Jak bardzo mnie suszy”1
Wartością, którą najczęściej piętnują raperzy jest siła pieniądza. W tekstach krytykują podejście, gdzie pieniądz i dobra materialne stają się najważniejszą wartością w życiu. Negują porzucanie swoich ideałów dla pieniądza. Z hip hopem wiąże się pojęcie komercjalizacji, dlatego że ta muzyka wywodzi się z tzw. podziemia. Najważniejsze jest tu rapowanie o tym co się czuje a nie o tym z czego są największe profity. Pieniądz jest wszechobecny w polityce, biznesie, życiu prywatnym i to jest powód, dla którego występuje w tak wielu piosenkach. Jest przedstawiany jako zło, które przesłania inne cele naszego życia.
Teksty również są o godności, o tym by ją zachować w dzisiejszym świecie. W czasach recesji, bezrobocia i wszechobecnej władzy pieniądza. Posłużę się cytatem:
„Godność swoją ocal
W kolejce bezrobocia”2
Godność jest wartością życiową, której nie można sprzedać, bo wtedy człowiek nic nie znaczy.
Ściśle z godnością wiąże się szacunek dla siebie i dla innych. Nim powinniśmy darzyć naszych przyjaciół, ludzi którzy podają nam dłoń w potrzebie. Codziennie spotykamy się z tymi co nas wspierają, wierzą w nas i pomagają gdy mamy problemy. Tacy ludzie szczególnie zasługują na nasz szacunek, oni zapracowali na niego.
Przyjaźń i miłość to kolejne wartości, którymi żyje hip hop. Przyjaciele, nasi znajomi, których znamy od lat, na których zawsze możemy polegać, ich darzymy ogromnym szacunkiem. Przyjaźń to pozytywne relacje międzyludzkie. Wysławia się ją a zdradę potępia. Cytuję:
„(..) I kocham, bo to jest najważniejsze
Nic nie jest piękniejsze od miłości
To są chwile radości
Kto nie kocha ten pości
Zdrada boli jak złamanie kości”3
Miłość też jest ważną rzeczą, ale w tekstach więcej się pisze o przyjaźni. Dla wielu ludzi jest to ważniejsze uczucie od miłości, na której już wiele razy się zawiedli.


Następne dwie wartości są sprzeczne ze sobą, a mianowicie nienawiść i pokój. Środowisko hip-hopowe znienawidziło szczególnie policję. Tutaj znowu posłużę się cytatami:
„Mamy tradycje, je…ć policje”4
„Półmetrowy ch… wchodzi w du… policjantom”5
Po tych dwóch cytatach, dosyć wulgarnych, sami możemy ocenić poziom nienawiści. Raperzy nie pałają sympatią do stróżów prawa ponieważ:
„Nie pozwalają nam pić piwa między blokami, palić trawki, nie wolno nam nic robić. Konfidenci dzwonią, bo młodzież hałasuje. Ale gdzie mamy iść?? Boisk nie ma, nic nie ma. Zróbcie coś to nie będziemy siedzieć między blokami.”6
W tym fragmencie widać rozpaczliwy krzyk młodzieży by zagospodarować jej czas. By zrobić jej miejsca, w których by mogła się wyszaleć, wybawić.
W całej Polsce stał się słynny skrót HWDP, którego nie będę rozwijał. Inni znienawidzeni to: pracownicy Służby Ochrony Kolei, komercyjny raper Liroy, a także politycy.
Z jednej strony nienawiść do policji a z drugiej popieranie pokoju. Hip-hopowcy sprzeciwiali się m.in. wojnie w Iraku. Jednak to, co się dzieje w okolicach Trójmiasta, to swoista wojna między grafficiarzami a sokistami. Trudno więc rozstrzygnąć ile jest szczerości w propagowaniu pokoju. Raperzy, hip-hopowcy to bardzo szeroki grono osób, więc trudno to uogólniać.
Na świat wartości dzisiejszej młodzieży wg. Kultury hip-hopowej składają się pozytywne jak i negatywne wartości. Do tych pierwszych możemy zaliczyć przede wszystkim przyjaźń, godność i szacunek. Do tych drugich należą nienawiść i pogoń za pieniądzem. Charakteryzując młodzież nie możemy generalizować, ponieważ nie każdy słucha hip-hopu i nie ma takich zapatrywań jakie reprezentują w swoich piosenkach MC. Ci co słuchają też nie muszą się zgadzać z tym, o czym dany raper rymuje.
1DKA – Jak by to było
2Peja – WOS
3LPS gościnnie Owal/Emcedwa – Póki jesteś młody
4Piec Dwa Debiec - Policyjne Cz. 1 Feat. Ranczo
5Piec Dwa Debiec - Policyjne Cz. 2 Feat. Ron
6Piec Dwa Debiec - Policyjne Cz. 1 Feat. Ranczo

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 4 minuty