profil

Ameryka Północna i Południowa: kraje, stolice, i ich położenie.

poleca 75% 1323 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

AMERYKA PÓŁNOCNA
1. Antigua i Barbuda Stolica: Saint John's, państwo wyspiarskie w Ameryce Środkowej, na Morzu Karaibskim (w Archipelagu Małe Antyle).
2. Bahamy Stolica: Nassau, wyspiarskie państwo na Oceanie Atlantyckim, w Ameryce Środkowej, w Indiach Zachodnich, w archipelagu Bahamy.
3. Barbados Stolica: Bridgetown, wyspiarskie państwo w Ameryce Środkowej (Indie Zachodnie), na wyspie Barbados na Oceanie Atlantyckim, najbardziej na wschód wysunięta wyspa w archipelagu Małych Antyli.
4. Belize Stolica: Belmopan, państwo w Ameryce Środkowej, nad Morzem Karaibskim, w południowo-wschodniej części Półwyspu Jukatan.
5. Dominika Stolica: Roseau, wyspiarskie państwo w Ameryce Środkowej, w południowej części Małych Antyli, na wyspie Dominika, na Morzu Karaibskim.
6. Dominikana Stolica: Santo Domingo, wyspiarskie państwo w Ameryce Środkowej, w Wielkich Antylach, we wschodniej części wyspy Haiti, na Morzu Karaibskim.
7. Grenada Stolica: Saint George's, państwo wyspiarskie na Morzu Karaibskim. Położone w archipelagu Małych Antyli.
8. Gwatemala Stolica: Gwatemala, państwo na północnym krańcu Ameryki Środkowej, południowe granice kraju wyznacza wybrzeże Oceanu Spokojnego.
9. Haiti Stolica: Port-au-Prince, państwo wyspiarskie na Morzu Karaibskim.
10. Honduras Stolica: Tegucigalpa, państwo w Ameryce Środkowej, nad Morzem Karaibskim.
11. Jamajka Stolica: Kingston, państwo wyspiarskie w Ameryce Środkowej, na wyspie o tej samej nazwie na Morzu Karaibskim.
12. Kanada Stolica: Ottawa, państwo położone w północnej części Ameryki Północnej, graniczy z USA.
13. Kostaryka Stolica: San Jose, państwo położone w Ameryce Środkowej nad Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim.
14. Kuba Stolica: Hawana, państwo wyspiarskie położone na Morzu Karaibskim, na południe od półwyspu Floryda.
15. Meksyk Stolica: Meksyk, państwo położone w Ameryce Północnej i Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Spokojnym.
16. Nikaragua Stolica: Managua, państwo położone w Ameryce Środkowej. Na północnym zachodzie graniczy z Hondurasem, a na południu z Kostaryką
17. Panama Stolica: Panama, państwo położone w Ameryce Środkowej, w najwęższym odcinku przesmyku między Oceanem Spokojnym a Morzem Karaibskim.
18. Portoryko Stolica: San Juan, położone na wyspie Portoryko oraz kilku innych, między Oceanem Atlantyckim a Morzem Karaibskim.
19. Saint Christopher i Nevis Stolica: Basseterre, państwo w Ameryce Środkowej, na Morzu Karaibskim.
20. Saint Lucia Stolica: Castries, państwo w Ameryce Środkowej, na Morzu Karaibskim, obejmujące wyspę Saint Lucia.
21. Saint Vincent i Grenadyny Stolica: Kingstown, państwo w Ameryce Środkowej, na Morzu Karaibskim. Obejmuje wyspę Saint Vincent i kilka małych wysp zwanych Grenadynami, leżących w południowej części Małych Antyli.
22. Salwador Stolica: San Salwador, państwo w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Spokojnym. Na północnym wschodzie graniczy z Hondurasem, na zachodzie z Gwatemalą.
23. Stany Zjednoczone Stolica: Waszyngton, państwo w Ameryce Północnej, nad Oceanem Spokojnym oraz Zatoką Meksykańską i Oceanem Atlantyckim.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

AMERYKA POŁUDNIOWA
1. Argentyna Stolica: Buenos Aires, państwo w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Atlantyckim.
2. Boliwia Stolica: La Paz, państwo w środkowej części Ameryki Południowej, bez dostępu do morza
3. Brazylia Stolica: Brasylia, państwo w środkowej i wschodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Atlantyckim
4. Chile Stolica: Santiago, państwo w południowo-zachodniej części kontynentu południowoamerykańskiego, graniczy na północy z Peru i Boliwią, na wschodzie z Argentyną, na południu i zachodzie granicę wyznacza wybrzeże Oceanu Spokojnego.
5. Ekwador Stolica: Quito, państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, w jego skład wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym wyspy Galapagos
6. Gujana Stolica: Georgetown, państwo w północnej części kontynentu południowoamerykańskiego, północne granice kraju wyznaczają wybrzeża Oceanu Atlantyckiego.
7. Kolumbia Stolica: Bogota, państwo położone w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, posiada dostęp zarówno do Oceanu Spokojnego, jak i Oceanu Atlantyckiego (przez Morze Karaibskie).
8. Paragwaj Stolica: Asunción, państwo położone w środkowej części Ameryki Południowej, bez dostępu do morza.
9. Peru Stolica: Lima, państwo położone w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym.
10. Surinam Stolica: Paramaribo, państwo na północno-wschodnim wybrzeżu Ameryki Południowej, nad Oceanem Atlantyckim.
11. Trynidad i Tobago Stolica: Port-of-Spain, wyspiarskie państwo w Ameryce Południowej, na Morzu Karaibskim i Oceanie Atlantyckim, obejmujące wyspy Trynidad, Tobago i 6 archipelagu Małych Antyli.
12. Urugwaj Stolica: Montevideo, państwo we wschodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Argentyną i Brazylią.
13. Wenezuela Stolica: Caracas, państwo w północnej części Ameryki Południowej, nad Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty