profil

Charakterystyka średniowiecza

poleca 85% 738 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz

Średniowiecze było epoką miecza i krzyża. Były wojny, bitwy i nikt się temu nie sprzeciwiał. Średniowiecze było przede wszystkim epoką krzyża, ponieważ każdy miał swój wzór do naśladowania np. rycerza, ascety itp.

ASCETYCZNY TRYB ŻYCIA
Ludzie w tej epoce prowadzili ascetyczny tryb życia, polegający na odmawianiu sobie przyjemności. Pożywienie ludzi zależało od ich stanu. Bogaci oraz kupcy mogli pozwolić sobie na szeroki wybór potraw. Pozwalali sobie na potrawy z suszonymi owocami i migdałami. Zwykli, biedniejsi ludzie jadali ciemny razowy chleb zrobiony z mąki pszennej, warzywa, mięso, a zwłaszcza wieprzowinę. Podczas zimy jedli solone mięso i ryby, groch, fasolę i chleb. Krowy, kozy i owce dostarczały potrzebnego mleka.

ZARAZY PANUJĄCE W ŚREDNIOWIECZU
Średniowieczni ludzie znali śmierć bardzo dobrze. Wiedza o medycynie w tym wieku była ograniczona. Ludzie średnio dożywali 30-tego roku życia. Często wybuchały wojny i głód uśmiercał tysiące osób. Choroby rozszerzały się na brudnych, zaludnionych ulicach miast i osiedli. Najstraszniejszym wydarzeniem była czarna śmierć. Zaraza ta przenoszona była przez czarne szczury (choroba śmiertelna i zaraźliwa).Objawami były czarne i w dodatku sine plamy na ciele. Nie znaleziono na nią lekarstwa. Choroba ta trwała do 1348 r.

BARBARZYŃSKIE OKRUCIEŃSTWA
Do barbarzyńskich okrucieństw należały następujące czynności: obcinanie głów, obcinanie nóg i rąk, zabijanie słabszych oraz popularne w tych czasach tortury.

NAWRACAJĄCY SIĘ POGANIE
Ideą misji było pragnienie zjednoczenia wszystkich ludów w jedną całość. Pogan nawracano przy użyciu siły. Czasami to nawracanie prowadziło do bólu ludzi oraz do ujrzenia krwi w świetle dziennym.
Podczas SOBORU W KONSTANCJII PAWEŁ WŁOTKOWIC POWIEDZIAŁ, ŻE WOJNY DZIELĄ SIĘ NA SPRAWIEDLIWE I NA NIESPRAWIEDLIWE.

IDEAŁ RYCERZA ŚREDNIOWIECZNEGO
RYCERZ POWINNEN BYĆ:
1.Wierny swemu władcy
2.Być dobrym chrześcijaninem
3.Być odważnym
4.Nie złamywać danego słowa
5.Być wzorem godnego do naśladowania
6.Nie używać siły wobec słabszego od siebie
7.Pomagać ludziom w potrzebie
8.Sumiennie wykonywać swoją pracę
Syn rycerza wychowywał się od dziecka na na dworze pana. Początkowo był sługą, a później paziem. Uczono go :jazdy konnej, strzelania z łuku, władania mieczem. Kształcono go również w śpiewie i muzyce. Gdy osiągnął 15-ście lat zostawał giermkiem. Do jego obowiązków należało: czyszczenie oręży rycerza, noszenie za nim miecza i tarczy oraz uczestniczenie w wyprawach wojennych. Wkrótce zostawał pasowany na rycerza. Noc przed pasowaniem spędzali na modlitwach. Pasowanie odbywało się w kościele lub na zamku.

TRUBADURZY-ŚPIEW I MUZYKA
Trubadurzy byli to muzycy, śpiewacy, którzy wędrowali z miasta do miasta. W średnich wiekach ludzie muzyki słuchali w kościołach. Królowie i panowie biesiadowali słuchając lutni i harfy. W święta prości, ubodzy ludzie śpiewali pieśni ludowe.

PIERWSZE TEATRALNE PRZEDSTAWIENIA
Były przedstawiane na rynku. Najczęściej grywano sztuki religijne, ponieważ BIBLIA była najważniejszą książką. Przedstawienia stały się bardzo popularne, że postanowiono przedstawiać je w kościelnych przedsionkach. Później przedstawienia zostały nazwane misteriami.

PIŚMIENNICTWO
Wszystkie książki pisane były ręcznie i w dodatku po łacinie. Pisano tylko na pergaminach. Pisano roczniki i kroniki. Książki w domach były rzadkością, ponieważ były one bardzo drogie i ludzi nie było stać na ich zakup.
KOŚCIOŁY
Ostoją średniowiecznego świata były kościoły katolickie. Był to jedyny kościół chrześcijański w zachodniej Europie. Kościół to potężna instytucja, która posiada własne prawa, ziemie i podatki. Miał władzę nad wszystkimi dziedzinami życia ludzkiego ziemskiego i duchowego. Większość ludzi , była chrzczona i zaślubiana w kościele oraz uczęszczała na msze we wszystkie niedziele swego życia i była grzebana na kościelnych cmentarzach. Kościół uczył jak postępować.

BUDOWA KATEDRY
Kościoły we wczesnym średniowieczu budowano w stylu romańskim. Posiadały masywne kolumny i grube ściany, które podtrzymywały łukowaty strop. Przez to posiadały mało okien co powodowało mroczność i ponurość. Budowano także w stylu gotyckim. Charakteryzował się m.in. ciężar stropu spoczywał na ścianach, były większe okna, które zlewały wnętrze ze światem.

POŁOŻENIE KOBIET
Kościół uważał kobiety za gorsze od mężczyzn. Kobiety musiały być pokorne i posłuszne ojcom i mężom. Pracowały w polu, karmiły i odziewały rodzinę. Żony i córki rzemieślników pracowały w warsztatach i handlowały. Bogate panie zajmowały się gospodarstwem i zarządzały interesami swoich mężów. Kobieta miała prać, gotować, rodzić dzieci i je wychowywać.

ŚREDNIOWIECZNY DOM
Wieśniacy większość czasu spędzali na dworzu. Ich domy nie posiadały okien, a światło dzienne wcale nie wpadało do mieszkania. Aby oświetlić izbę zapalali świece. Dom utrzymywano w jak najlepszej czystości. Można było nawet zauważyć zdartą podłogę (od zamiatania). Ludzie przebywali z sobą. Rodziny jadły, spały i spędzały wolny czas ze sobą.

ŻYCIE WIEŚNIAKÓW
Wieśniacy nie byli ludźmi wolnymi. Ich ziemie, zwierzęta, domy, odzież, a nawet żywność było w posiadaniu pana. Byli zmuszani do pracy u pana, a w zamian dostawali pożywienie, oraz kawałek ziemi do uprawy. Pracowali bardzo ciężko.

Bibliografia:
Andrew Langley „Średniowiecze”
Stanisław Sztostakowski „Historia kl.VΙ”
Michał Jarnecki „Jak odpowiadać z Historii?”
notatki z lekcji
Encyklopedia Historyczna oraz Encyklopedia PWN.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Ciekawostki ze świata