profil

Kanon piękna kobiety w poszczególnych epokach.

poleca 78% 812 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Leonardo da Vinci

Mężczyzna nie miał wpływu na stworzenie kobiety, lecz gdy ta już powstała, był w pełni szczęścia, iż ma dopełnienie samego siebie. Ideał Kobiety, czyli jej wyglądu zmieniał się z daną epoką i modą. Kanon piękna w każdej epoce wyglądał następująco. Już w starożytności widziano kobietę jako przejaw piękna. Niestety tylko na miano piękna zasługiwały boginie oraz kobiety z wyższych warstw społecznych. Ideał kobiety egipskiej przedstawiał się następująco : długi nos, mocno podkreślone oczy. Kobieta zarówno jako wizytówka mężczyzny po części pełniła rolę rozrywki. Podobnie jak w Egipcie kanon piękna przedstawiany był w Grecji ,kobietę przedstawiano głównie w roli bogiń. Jednakże kobiety niższej warstwy społecznej traktowano źle i widziano je jak coś gorszego. Ale w codziennym życiu greków kobieta była uważana za osobę gorszą od mężczyzny, nie miała takich samych praw jak oni .Według starożytnych greków głównym zadaniem kobiet było rodzenie dzieci. Ideał kobiety rzymskiej, opiera się on na podstawie bogini miłości Wenus z Milo, czyli : małe piersi , szerokie biodra, szerokie ramiona. Inaczej niż w starożytności prezentował się ideał piękna kobiety, zupełnie różnił się. Główną inspiracją malarzy była kobieta o skromnym spojrzeniu, tylko i wyłącznie blondynka o jasnej cerze, musiała być szczupła , wiotka, o bardzo wysokim czole. I dlatego każda kobieta w starożytności wyrywała sobie włosy znad czoła. W średniowieczu pierwszą kobietą, która miała znaczący wpływ na historię Europy była Klotylda. W śród wielu typów kobiety , w średniowieczu znalazł się nowy typ kobiety , czyli zakonnicy. Ubiór kobiety średniowiecznej był prosty, a zarazem dobrze przystosowany do kształtów ciała. Rola kobiety już nigdy nie była tak znacząca jak w średniowieczu.
W tym też okresie kobieta była kochaną i uwielbianą za swoją kobiecość, kokieterię.

Często sprawowała władzę i stała na równi z mężczyznami, doceniano ją właśnie za to że była inna. Kobieta była skromna, zazwyczaj pobożna z reguły lepiej wykształcona od mężczyzn. Stanowiły one westchnienia i natchnienia wielu artystów. W renesansie ideałem piękna kobiety była Mona Liza Leonarda Da Vinciego. Florencka dama wzbudzała wiele zachwytu, chociaż w dzisiejszych czasach nie miała by szans znaleźć się na okładce kobiecych pisemek, chociaż w tej epoce była uważana za niebywałą piękność. Ideałem kobiety była kobieta o dużych migdałowych oczach, które mają blask i wilgotność żywych, delikatnych brwi, usta powinny być niewielkie subtelnie, oraz zaokrąglone kształty. Taki typ kobiety inspirował wiele artystów. Kobieta w renesansie przedstawiana była najczęściej na pierwszych planach obrazu w Baroku , piękność ideału kobiety inspirowało wielu ludzi. We Francji na dworze Ludwika XIV , modne były kobiety które wyglądały następująco: długie wydłużające stan gorsety- smukłej sylwetce, o bardzo jasnej cerze i misternie upiętych włosach lub upudrowanych perukach. Drugim człowiekiem który kierował ideał kobiecy był Rubens , na swoich obrazach malował kobiety o pulchnej urodzie co miało przedstawiać żywioł natury. W obu stylach Renesansowskich tylko wspólnymi cechami były misternie spięte włosy i cera o karnacji mlecznej. Ideał 18 wiecznej kobiety był bardzo różniący się od Baroku, w 18 wieku kobieta musiała być o pięknym profilu, musiała być spokojna , oczytana. Takie właśnie kobiety były często ukazywane na obrazach pracujących ciężko na polu lub odpoczywających w sadach w kobiecie XIX wieku widać uduchowieństwo romantyzmu, ulotności impresjonizmu. W tym czasie Mickiewicz za ideał kobiety uważał Zosię z szlacheckiego Soplicowa której wdzięk polegał na tym że pytania o własne uczucia potrafił wyrazić tylko rumieńcami. W XX wieku ideał kobiety zmienił się i to subtelnie. W tych czasach dziewczyny jak dawniej noszą spódniczki , krótkie włosy ale nadal wyglądają kobieco. Jak w każdej epoce została wylansowany styl kobiety. W tej epoce w której żyjemy wylansowany został kanon kobiety , bizneswoman, czyli kobiety biznesu, dążącej do sukcesów , często nie mają czasu dla swojej rodziny. Drugim typem kobiety jest typ kobiety feministki czyli kobiety walczącej o swoje prawa. Wielu kulturach dziś kobieta traktowana jest bardzo szczególnie jako wizytówka mężczyzny. Jest podporządkowana mężczyźnie.

Więc Jak widać ścisłe określenie jaka jest kobieta współczesna jest niemożliwe, w każdym miejscu na ziemi żyją kobiety, które w zależności od sytuacji w jakiej się znajdują są inne, bardzo różnią się od siebie. Tak właśnie przedstawia się ideał kobiety wylansowany prze długie lata i wieki. Teraz można to stwierdzić że w pewnej połowie ideał kobiety w dzisiejszych czasach zostało nam z poszczególnych epok. Nie można był stwierdzić w dzisiejszych czasach jaki jest ideał kobiety , dlatego że każdy mężczyzna ma swój ideał. Dla niektórych ważniejszy jest wygląd od tego czy jest osobą mądrą. Dla niektórych ważniejsze jest to co kobieta posiada w sobie a nie to jak wygląda. Dlatego do kobiety stwierdzenie „kobieta zmienną jest” pasuje bardzo dobrze.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 4 minuty