profil

I i II wojna światowa

poleca 88% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wojna jest okresem, gdzie państwa w niej uczestniczące sięgają po najróżniejsze sposoby aby zwyciężyć!
Wiemy, że zarówno I jak i II wojna światowa przyczyniły się do zubożenia ludzkości o wiele zabytków, a przede wszystkim do śmierci milionów ludzi. W obydwóch wojnach „agonię pokoju” przespieszyły ekspensywne działania polityczne wielkich mocarstw jak: Japonia, Wielka Brytania, Francja czy Rosja. Państwa przyczyniające się do upadku ładu na świecie zastosowały przeróżne działania wojenne. Dowództwa armii biorących udział w I wojnie światowej nie dysponowały planami wojny dłuższymi niż na kilka miesięcy. I tak Niemcy podczas I wojny światowej posiadali plan opracowany jeszcze w 1905 roku przez szefa sztabu Schilieffena. Założenia planu opierały się na prowadzeniu wojny na dwa fronty: przeciw Francji i Rosji.
Natomiast plan francuski (obronny) zakładał atak ofensywny na niemiecką granicę (szybko zakończył się porażką). Do końca 1914 roku siły francusko – brytyjskie prowadziły z Niemcami wyścig ku M. Północnemu, próbując dokonać ich oskrzydlenia. Na froncie zachodnim sytuacja militarna ustabilizowała się, przybierając charakter wojny pozycyjnej. Ląd jednak nie wystarczył do rozszczygnięcia sporu. W lutym 1917 Niemcy proklamowały nieograniczoną wojnę podwodna. Tak więc areną akcji bojowych stały się zarówno ziemia jak przestrzeń powietrzna i morza.
Już w czasie I wojny światowej wykorzystywano kolej (żelazną) co przyczyniło się do szybkiego przemieszczania całych armii. Wzrosło również znaczenie piechoty, która wyposażona była w karabiny (10-12 strzałów na minutę) oraz działa polowe rożnego kalibru, a później czołgi (oczywiście prymitywniejsze niż podczas II wojny światowej) skonstruowane przez Anglików. Piechotę wspierały również karabiny maszynowe (600 pocisków na minutę).
W 1915 roku Niemcy próbując przełamać impas na froncie zachodnim zastosowali gazy trojące, co z kolei spowodowało konieczność stosowania masek ochronnych i specjalnych ubiorów. Duże znaczenie miały również samoloty, najpierw rozpoznawczo – łącznikowe, później myśliwce i bombowce. Armia niemiecka prócz samolotów posiadała także Zeppeliny (sterowce) tzn. wielkie balony z napędem silnikowym. Bardzo skuteczną bronią były niemieckie okręty podwodne – V-booty wyposażone w torpedy z własnym silnikiem.
W związku z zastosowaniem takiej ilości sprzętu, również w społeczeństwie było wiele ofiar.
I tak w ciągu 1915 roku straty francuskie i angielskie wynosiły 1600 tyś. zbitych i rannych wobec 850 tyś. po stronie niemieckiej.
I wojnę światową nazwano „rzezią narodów” , gdyż spowodowała śmierć 10 mln. ludzi, a drugie tyle okaleczono. Oblicza się, że w tej wojnie zginęło ok. 4 mln. Polaków.
Jak widzimy wojna na zawsze wpłynęła na ludzi i ich psychikę, odcisnęła także swoje piętno na kulturze.

II wojna światowa podobnie jak I wojna światowa, miała wielki wpływ. Wojna ta rozpoczęła się atakiem niemieckim na Polskę (1 września 1939 roku o godz. 4.45).
Doktryna wojenna zakładała prowadzenie „wojny błyskawicznej” i totalnej. W późniejszych latach zastosowano również plany wojny totalnej i ofensywnej(głównie plany wojenne z I wojny). Jednak „najeźdźca” w większości stosował „wojnę błyskawiczna” (co przyczyniło się do jego klęski). Ponadto podczas II wojny światowej dysponowano czołgami, samolotami (Brytyjczycy posiadali radar).Były również korpusy pancerne i zmotoryzowane. Podczas II wojny użyto po raz pierwszy broni atomowej!(Hiroszima i Nagasaki). Takich zniszczeń jak w II wojnie światowej nikt nie poniósł. W wojnie uczestniczyły 72 państwa. Działania wojenne prowadzone były w Europie, Afryce i Azji. Życie straciło ponad 50 mln. osób z tego 20 mln. to ofiary terroru i ludobójstwa. W wyniku prześladowań zginęło ok. 4,9 mln. Żydów. Największe straty ludność poniosła Polska ( jak zwykle) ok. 5,8 mln. obywateli.
Jednak niewyobrażalne były straty moralne i ogrom cierpień ofiar wojny. Setki tysięcy ofiar straciło życie i zdrowie w wyniku eksperymentów na nich (m.in. otwierano czaszkę żywego człowieka).
We Francji stanął przed sądem bohater I wojny światowej marszałek Petain, który współpracował z Niemcami.
Widzimy, że było to najstraszliwsza z wojen, która zadała gwałt zasadom moralnym i patriotycznym!
W pracy zostały opisane dwie wojny światowe i mam nadzieje ze nigdy nie będzie trzeciej takiej wojny bo z pewnością doprowadziła by ona do zagłady świata! Widzimy jak przez okres miedzy wojnami rozwiną się sprzęt wojenny to co by było teraz???
Lepiej o tym nie myśleć i żyć w pokoju!!!Przy pisaniu pracy korzystałem z:
Książek historycznych :
- „świat –Europa – Polska w latach 1795 – 1939”
- „Polska i świat po 1939 roku”
- „panorama dziejów polski”
- „Polska i świat w XX wieku”
- Kronika XX wieku
- Podręcznik szkolny

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata