profil

Walencja i Murcja.

poleca 84% 642 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
hiszpania

Walencja i Murcja - dwa regiony położone na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, których stolicami są wspaniałe miasta uniwersyteckie z ogromną liczbą katedr, kościołów oraz muzeów. Pozostałe miasta tych dwóch regionów, podobnie jak i ich stolice, obfitują również w liczne zabytki kultury. Z kolei zaś spragnionych słońca i "uciech morskich" przyciągają wybrzeża ciągnące się wzdłuż Morza Śródziemnego. Stanowią one idealną bazę wypadową dla turystów, a są to: Costa Blanca, Costa Azahar oraz Costa Clida. Najważniejsze kurorty, do których co roku nadciągają liczne rzesze turystów to: Benidorm, Benicassim, La Manga del Mar Menor. Z kolei zaś dla miłośników przyrody, Walencja i Murcja przygotowały nie lada atrakcje: słodkowodną lagunę L`Albufera, warzelnie soli w Santa Pola oraz wapienny ostaniec Penyal d`Ifach.
Walencja to 3 prowincje - Castellón, Walencja i Alicante. Natomiast Murcja zaliczana jest do jednego z najmniejszych regionów autonomicznych Hiszpanii. Językiem, którym posługują się na co dzień mieszkańcy jest głównie valenciano. Obecnie można spotkać w tym dialekcie napisy w miejscach publicznych, np. na drogowskazach.
Klimat Walencji i Murcji doskonale nadaje się pod różnego rodzaju uprawy. Dlatego też symbolem obu regionów są liczne, nadmorskie plantacje.
Walencja - Castellón
Costa del Azahar - czyli Wybrzeże Kwitnącej Pomarańczy. Swoją nazwę zawdzięcza licznym plantacjom cytrusów, które usytuowane są na wybrzeżu. To właśnie tutaj znajdują się dwa największe kurorty - Benicassim i Penscola. Swoją popularność dowiodły także plaże Alcossebre i Oropesy. Starodawna część miasteczka Penscola nadal budzi podziw. Warto chociażby zwiedzić zamek templariuszy Castell del Papa Luna. Obecnie Penscola jest nowoczesnym, letnim kurortem.

El Maestrat - miejsce, które zarówno należy do prowincji Castellón jak i regionu Aragonia (gdzie nazywane jest El Maestrazgo). Nazwę swoją zawdzięcza słowu maestres, czyli mistrzowie (tytuł ten przyznawany był rycerzom zakonu templariuszy i zakonu Montesa). Znajdują się tutaj liczne osady warowne. Najlepiej zachowało się miasteczko Morella oraz Forcall. I tak Morella zbudowana została w strategicznym miejscu, mianowicie na zboczu wzgórza. Na jego szczycie króluje zamek, otoczony akweduktami oraz licznymi bramami. Z Morellą związana jest nietypowa historia. Podobno w 1414 roku św. Wincenty Ferreriusz miał dokonać cudu w jednym z domów. Gospodyni, która nie mogła poczęstować przybysza mięsem, pokroiła i ugotowała swojego malutkiego synka. W momencie gdy święty dowiedział się o tym, wskrzesił chłopca, jednakże nie zdołał przywrócić mu jednego palca, gdyż gospodyni zjadła go, by sprawdzić czy "potrawa" jest wystarczająco słona.
Z kolei zaś w Forcall znajdują się dwa XVI - wieczne pałace.

Stolicą prowincji Castellón jest Castellón de la Plana. Warto wybrać się do "stolicy", gdyż miasto obfituje w wiele zabytków kultury. Museo Provincial de Bellas Artes szczyci się swymi zbiorami jeszcze z czasów średniowiecza, obrazami od XV do XX wieku oraz nowoczesną ceramiką. W El Planetario - planetarium przy plaży mają miejsce pokazy nocnego nieba, układu słonecznego i niektórych gwiazd. Planetarium poszczycić się może również zbiorami minerałów. El Fadri to dzwonnica, która mierzy 58 metrów wysokości, a jej wiek określa się na ok. 1590 rok. Warto zwiedzić również targ przy plaza Mayor, ratusz, katedrę.

Coves de Sant Josep - czyli Jaskinia św. Józefa. Została ona zbadana w 1902 roku i od tamtej pory jest udostępniona turystom. Podziemna rzeka, która utworzyła korytarze w jaskini jest nadal tajemnicza. Jej źródło jest nieznane. Do tej pory odkryto ok. 2,5 km podziemnych tunelów. Ciekawe są Sala de los Murcilagos (Sala Nietoperzy), Lago Azul (Jezioro Lazurowe) oraz Galera Seca (Sucha Galeria). Nazwa sali z nietoperzami jest dość myląca, gdyż po wprowadzeniu oświetlenia nietoperze po prostu zniknęły. Jezioro Lazurowe jest najgłębszym. Jego głębokość sięga 12 m. Z kolei zaś po Galerii Suchej, jak sama nazwa wskazuje, można przejść się pieszo.

Onda - miasteczko, które swoją popularność zawdzięcza klasztorowi Karmelitów. Mianowicie, to właśnie tutaj znajduje się Museo El Carmen - muzeum historii naturalnej. Mnisi gromadzili zbiory od 1952 roku. I tak powstała wspaniała kolekcja 10 000 gatunków roślin i zwierząt. Wiele obiektów pokazanych jest w naturalnej scenerii. Nad Ondą góruje zamek (nazywany Zamkiem Trzystu Wież), a właściwie jego ruiny.
Walencja - Alicante
Costa Blanca - czyli Białe Wybrzeże. Jest ono reprezentowane przez liczne nadmorskie kurorty, m.in. Torrevieja, Benidorm, Xbia, Denia i Alicante. I tak Torrevieja jest obecnie bardzo popularnym miejscem wypoczynku (szczególnie taniego wypoczynku). To właśnie tutaj wielu Europejczyków kupiło sobie domy. Przed rozrostem miasta, "królowała" tutaj sól morska. Miasto było jej głównym eksporterem. Obecnie zajmuje 2 miejsce na świecie w jej wydobyciu. Odbywa się tutaj nawet festiwal pieśni - habaneras - przyniesionych z Kuby przez Hiszpanów.
W Benidorm znajdują się 2 plaże: wschodnia - Levante oraz zachodnia - Poniente. Levante zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych plaż na całym świecie. Kiedyś była to jeszcze skromna, rybacka osada. Obecnie jest najpopularniejszym kurortem letnim. W krajobrazie Benidormu królują hotele niczym wieżowce Manhattanu. Podobno najlepszą atrakcją miasteczka są angielskie puby, słońce i życie nocne. Jest to dość trafna uwaga! Z portu można dostać się na wysepkę Illa de Benidorm, która z pewnością zachwyci ornitologów, gdyż znajduje się tutaj rezerwat ptaków morskich.
W Xbii dominują klifowe wybrzeża, liczne groty, niesamowicie malownicze zatoczki oraz dwie małe wysepki. Kiedyś mieli tutaj swoje kryjówki piraci i przemytnicy. Najbardziej obleganą jest plaża El Arenal. Nad brzegiem morza nie spotkamy tutaj wysokich hoteli, wszystko to dzięki władzom miasta, które zabroniły ich budowania.
Denia to kolejne miasteczko, które charakteryzuje się pięknymi, piaszczystymi plażami. Na północ od miasteczka rozciąga się plaża Las Marinas, a na południe Las Rotas - baza wypadowa nurków. Denia była niegdyś grecką kolonią, jej nazwa pochodzi od bogini Diany. Jej świątynia jeszcze za dawnych czasów została tutaj odkopana. Obecnie jest to miasteczko rybackie oraz "turystyczne". Nad Denią góruje zamek, który kiedyś był arabską twierdzą.
Alicante to najważniejsze miasto Costa Blanca. Jest to zarówno kurort, jak i port. Miasto oferuje turystom wysadzaną palmami promenadę - Explanada de Espana, oraz inne - kościół Santa Mara, katedrę San Nicols de Bari, ratusz oraz XVII - wieczna Casa de la Asegurada. W ostatnim z zabytków mieści się wspaniała kolekcja sztuki nowoczesnej z obrazami m.in. Dalego, Miró i Picassa. Ciekawostką jest to, iż w ratuszu znajduje się metalowy krążek wmurowany w schody, który służy jako punkt pomiaru wysokości nad poziom morza w całej Hiszpanii.

Penyal d`Ifach - wapienna skała wystająca na 332 m n.p.m. jest symbolem Białego Wybrzeża. Dla tych, którzy potrafią i lubią wspinać się jest to nie lada przygoda. Z samego szczytu roztacza się wspaniały widok na Costa Blanca, a w bezchmurny dzień można dostrzec nawet wzgórza Ibizy. Penyal d`Ifach jest rezerwatem przyrody. Rosną tutaj palmy, jałowce, rzadko spotykane rośliny.

Alcoi - miasto, które leży u zbiegu trzech rzek. Słynie głównie z wyrobu peladillas (migdałów w cukrze) oraz świętu Moros y Cristianos. W okolicach Alcoi mieści się Bocairent. To właśnie tutaj w 1813 roku została wykuta w skale arena corridy.

Elx - miasto, które swoją sławę zawdzięcza wielu przyczynom. Mianowicie, to tutaj odbywa się Misteri d`Elx. Po drugie, miasto otoczone jest z trzech stron robiącym niesamowite wrażenie lasem palmowym, zasadzonym jeszcze za czasów Fenicjan ok. 300 roku p.n.e. A po trzecie to właśnie w Elx w 1897 roku wykopano popiersie (La Dama de Elche) z IV wieku p.n.e., które jest doskonałym przykładem sztuki Iberów.
Walencja - Walencja
Alto Turia - są to wzgórza nad górnym biegiem rzeki Turia. Głównym miastem tego regionu jest Chelva wraz z górującym nad miastem szczytem Pico del Remedia (1054 m). W Chelvi znajduje się niesamowity zegar, który wskazuje nie tylko godzinę, ale także dni i miesiące. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na całą Alto Turię. W dolinie podziwiać możemy wykuty w skale Pena Cortada, rzymski akwedukt.

Sagunt - miasto, które odegrało ważną rolę w dziejach Hiszpanii. To tutaj wódź Hannibal zaatakował i zniszczył Saguntum. Zginęli wszyscy mieszkańcy miasta, a wydarzenie było bezpośrednią przyczyną wybuchy II wojny punickiej. Jak więc widać miasto ma bogatą historię. Z I wieku zachował się rzymski teatr, a obecnie mają miejsce tutaj liczne koncerty i przedstawienia. Castillo de Sagunt - zamek - a właściwie to jego ruiny, leży na szczycie ponad miastem. Coraz to nowsze odkrycia dają zaskakujące rezultaty, gdyż zaobserwowano nakładające się na siebie pozostałości cywilizacji Iberów, Kartagińczyków, Rzymian i Arabów.

L`Albufera - słodkowodne jezioro, a zarazem jedno z ptasich siedlisk (ponad 250 gatunków ptaków). Od 1986 roku L`Albufera jest oficjalnie rezerwatem. Maksymalna głębokość tego jeziora wynosi zaledwie 2,5 m. Należy również dodać, iż jezioro stopniowo kurczy się z powodu naturalnego zamulenia (w czasach średniowiecza było ono 10 razy większe).

Xtiva - znajdują się tutaj ruiny potężnego zamku o 30 wieżach. Został on zniszczony w głównej mierze na rozkaz Filipa V. Miasto do dziś mści się na władcy w dość wyszukany i niezwykły sposób. Mianowicie, w muzeum wisi jego portret do góry nogami. Należy też wspomnieć, iż miasto zasłynęło z produkcji papieru. Jako pierwsze w Europie w XII wieku wyprodukowało papier.

Walencja - to trzecie pod względem wielkości miasto Hiszpanii. Zostało zbudowane na wyjątkowo żyznej glebie, która idealnie nadaje się pod uprawę owoców cytrusowych. Dlatego też, jest to jeden z najintensywniej uprawianych regionów Hiszpanii, a nawet Europy. Do najważniejszych zabytków Walencji należą: Palau de la Generalitat, Baslica de la Virgen de los Desamparados, Katedra, czy też Mercado Central. Palau de la Generalitat to pałac kortezów Walencji. Obecnie jest siedzibą rządu regionu. Jego wspaniale dekorowane sale cieszą oko. Salas Doradas posiadają wielobarwne stropy, ceramiczną podłogę, natomiast salę obrad dekorują renesansowe freski. Baslica jest pełna kwiatów i świec. Wszystko to na cześć patronki Walencji - Matki Boskiej Opuszczonych (Virgen de los Desamparados). W czasie trwania Las Fallas kobiety składają Madonnie kwiaty, które na placu tworzą piękny kobierzec. Katedra była budowana od 1262 roku. Dlatego też każdy z jej trzech portali jest inny. Puerta de los Hierros z dzwonnicą uważana jest za symbol miasta. Dzwonnica nazywana jest pieszczotliwie Miguelete (Michałek), a z jej szczytu rozciągają się wspaniałe widoki. Jednakże największym skarbem Walencji jest agatowy puchar, uchodzący za Święty Grall, czyli kielich, do którego spłynęła krew z przebitego boku Chrystusa. W Mercado Central znajduje się ok. 1000 stoisk z rybami, owocami morza, warzywami, przyprawami i ziołami. Ten tzw. rynek jest jedną z najciekawszych i największych hal targowych w Europie.
Centrum Walencji ograniczone jest dwiema alejami: Gran Va Marqus del Turia i Gran Va Ramón y Cajal. Poza centrum znajdują się również warte zwiedzenia: Jardines del Ro Turia oraz Museo de Bellas Artes. W Jardines zbudowano pas ogrodów, boiska sportowe, place zabaw oraz liczne mosty. Na szczególne uznanie zasługuje Palau de la Msica, czyli sala koncertowa znana na całym świecie.
Z kolei zaś Museo de Bellas Artes obfituje w zbiory obrazów i rzeźb począwszy od starożytności do współczesności. Zbiory liczą 200 obrazów artystów takich jak: Pere Nicolau, Velzquez, El Greco, van Dyck, czy też Goya.
Murcja
Costa Clida - czyli Gorące Wybrzeże. To tutaj znajdują się jedne z najbardziej popularnych kurortów letniskowych w Hiszpanii. Zlokalizowane są one głównie wokół laguny Mar Menor (Mniejsze Morze). Laguna ma kształt trójkąta, a woda znajdująca się w niej może być nawet o 5C cieplejsza niż w Morzu Śródziemnym. Od dawna laguna ta przyciągała licznych kuracjuszy, gdyż wysokie stężenie soli ma właściwości lecznicze. La Manga to mierzeja oddzielająca Mar Menor od morza. Stąd można wybrać się stateczkiem na wycieczkę po Isla Perdiguera - jedną z pięciu wysepek położonych na Mar Menor.

Kartagina - miasto założone w 223 roku p.n.e. przez Kartagińczyków. Wykopaliska ujawniły w mieście rzymską ulicę, a nawet Muralla Bizantina, czyli Mury Bizantyjskie. Tak więc, jak widać historia miasta jest szczególnie ciekawa. Kartagina posiada interesująca kolekcję naczyń wydobytych z greckich i rzymskich wraków, leżących na dnie Morza Śródziemnego. Warto zwiedzić miasto, chociażby ze względu na jej liczne barokowe kościoły i secesyjne budowle dzieła Victora Beltriego, ucznia Gaudiego.

Lorca - jest to trzecie pod względem wielkości miasto Murcji. Uchodzi za jedno z najbardziej spalonych słońcem terenów w Europie. W Lorce znajdują się rzymskie słupy milowe, oceniane na 10 rok p.n.e.
Na skutek licznych ataków Maurów miasto bardzo ucierpiało, np. po 35 wieżach zamku Alfonsa X Mądrego, pozostały tylko dwie, a po murach miejskich uchowała się jedynie brama św. Antoniego. W samym centrum wznosi się Colegiata de San Patricio - irlandzkiego świętego.

Murcja - stolica regionu, a zarazem miasteczko uniwersyteckie. Zostało założone w 825 roku przez Arabów. W mieście szczególnie zachwyca katedra ze swoją niepowtarzalną fasadą, uznawaną za najpiękniejszą barokową w całej Hiszpanii. Katedra posiada muzeum, a w nim gotyckie poliptyki, fryz utworzony z rzymskich sarkofagów oraz trzecia pod względem wielkości monstrancja w Hiszpanii. Centrum miasta stanowi plac La Glorieta oraz główna ulica Murcji Calle de la Trapera. Warto zobaczyć również Casino, którego patio jest wzorowane na Alhambrze.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 12 minuty