profil

Czy poezja to „metaforyczne mówienie o uczuciach

poleca 88% 101 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

Niejednokrotnie spotykamy się z stwierdzeniem, że poezja to tylko ”metaforyczne mówienie o uczuciach”, dlatego większość osób przez to nie chce jej czytać twierdząc, że to swoistego rodzaju romanse. Powoduje to niechęć, gdyż towarzyszy temu twierdzenie, że nie ma to żadnego przesłania. Ale czy tak jest naprawdę? Zastanówmy się nad tym.
Zacznę od przedstawienia poezji z czasów starożytnych Greków. Iliada Homera, jest przepięknym utworem znanym na całym świecie i o, którym uczy się każde dziecko. Przedstawia ona wojnę. „Wojnę uczuć”, jaką toczą Grecy z Trojanami o Helenę, kobietę, jaką obdarzyli królowie tych wielkich narodów swoimi sercami. Król Grecki dla odbicia swojej ukochanej, jest gotów poświęcić życie wielu dzielnych mężów narodu i sowich bliskich, aby osiągnąć upragniony cel.
Innym przykładem z literatury może być Petrarka. Z pozoru prosty człowiek, którego życie odmienia jedna kobieta. Zobaczywszy jeden, jedyny raz Laurę w kościele, zakochał się w niej bez pamiętnie. Z miłości do niej napisał 317 sonetów. Sonetów, w których przedstawia ją i cierpienie, jakie go spotkało, bo spotkał ją tylko raz. W swojej poezji chce przedstawić uczucia, jakimi obdarzył ukochaną, aby nie tylko pokazać, jaki jest zakochany, ale aby ukazać ludziom, którzy będą czytali jego utwory, jakim pięknym uczuciem jest miłość.
Przykładem, który również należy poznać jest postać Jana Kochanowskiego. Twórcy 18 trenów dla swojej ukochanej córki, którą śmierć zabrała w wieku trzech lat. Napisał te 18 trenów, aby przedstawić w nich smutek, żałobę, kryzys moralno – światopoglądowy, a co za tym idzie załamanie się jego stoickiego poglądu na życia. Chce, aby nie tylko on cierpiał, ale aby odbiorcy jego poezji również poczuli się dotknięci stratą Urszuli.
Ważnym przykładem, który należy uwzględnić jest swoista literatura telewizyjna. Mam tu na myśli telenowele, które na całym świecie cieszą się tak wielką popularnością. Dzieje się tak, dlatego, że zawierają w sobie silny pierwiastek emocjonalny, którym są uczucia a w ślad za nimi idą intrygi i spory, na których oparty jest cały serial. Ludzie,w większości przypadków kobiety, siadają przed telewizorem, gdyż są żądni uczuć w świecie obecnym, gdzie rządzi pieniądz i czas a wszystkie inne rzeczy schodzą na bok. Chcą oni w ten sposób, chociaż trochę urozmaicić swoje życie i pobrać do swojego uczucia poprzez oglądnie telenowel.
Z kolei przejdę do Williama Shakespira i jego dzieła pod tytułem „Romeo i Julia”. Przedstawia ono miłość jaką darzy siebie dwoje ludzi poznanych na balu. Z miłości do siebie biorą po paru dniach znajomości ślub, i nie liczy się dla nich zdanie ich rodziców, którzy są odwiecznymi wrogami. Gdy jedno z nich dowiaduje się o śmierci drugiego postanawia popełnić samobójstwo, bo nie może żyć bez drugiego.
Reasumując poezja jest tylko odwiecznym przekazem uczuć, a wymienione wyżej utwory są ich przykładem. Nie zależnie od tego jakie są to uczucia np.: miłość, żałoba, smutek poezja jest ich ponad czasowym nośnikiem . Stworzono te dzieła aby pokazać nam jaki świat byłby uboższy bez nich i jak są ważne dla nas. Są one fundamentem życia. Mimo że nawet o tym nie wiemy poezja ma pozytywny wpływ na nasze życie, i nie ma znaczenia jak ona są wyrażane, gdyż daje nam wiedze i przygotowują nas na pewne przygotowane przez życia zdarzenia i dlatego należy ją czytać.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty