profil

Charakterystyka Ani Shirley

poleca 85% 352 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Bohaterką bestsellera pt. "Ania z Zielonego Wzgórza" L.M.Mongomery jest 11-letnia Ania Shirley, rudowłosa dziewczynka o bujnej wyobraźni wychowywająca się w sierocińcu. Na początku powieści została adoptowana przez Marylę i Mateusza Cuthbertów i zamieszkała w Avonlea. Jej najlepszą przyjaciółką jest Diana Barry.
W chwili, gdy czytelnik poznaje Anię, ma ona jedenaście lat. Jest chudym, wysokim dzieckiem o drobnej, bladej i bardzo piegowatej twarzyczce, spiczastym i wystającym podbródku, wymownych, pełnych słodyczy ustach u wielkich, szarozielonych oczach. Ubrana jest w bardzo krótką, wąską sukienkę z szarożółtej, szorstkiej wełny. Na głowie ma wyblakły, brunatny kapelusz marynarski, spod którego opadają na ramiona dwa grube warkocze o barwie ognistorudej. Sama Ania, szczególnie wrażliwa na piękno otaczającego ją świata, uważa się za osobę brzydką, która z racji rudych włosów, będących jej największym kompleksem, nie może być dobra.
Ania Shirley jest pogodnym dzieckiem. Na początku książki marzy, by jej włosy nabrały kasztanowego koloru, a piegi na całej twarzy zniknęły. Wymyślała nazwy okolicy Avonlea i roślinom, np. Aleja Zakochanych, Śnieżka. Często popadała w kłopoty, ale na szczęście drugi raz nie powarzała błędów. W sytuacjach, kiedy ktoś szydził z jej powierzchowności, reagowała wybuchem gwałtownego gniewu. Z natury gadatliwa, chętnie opowiadała innym o wytworach własnej fantazji. Jej radość życia, wyobraźnia i szczerość sprawiały, że z łatwością pozyskiwała sympatię kolegów i koleżanek. W przyjaźni wierna i lojalna, zawsze była gotowa do największych poświęceń. Równie mocno potrafiła kochać i nienawidzić, o czym przekonał się Gilbert Blythe.
Ania była także wzorową uczennicą, choć jej pragnienie bycia prymuską wynikało początkowo z chęci rywalizowania w nauce z Gilbertem. Inteligentna i uzdolniona literacko zdobyła stypendium za najlepszą pracę z języka angielskiego. Zawsze starała się, aby Mateusz i Maryla byli z niej dumni.
Według mnie, postać Ani Shirley, chociaż miała swoje wady, to i tak była najlepszą postacią "Ani z Zielonego Wzgórza" L.M.Montgomery.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta