profil

Trochę o Grecji

poleca 85% 103 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Grecja

Igrzyska Olimpijskie
Dziś chciała bym opowiedzieć o Igrzyskach Olimpijskich Greków. Był to sport ściśle powiązany z religią starożytnych Breków. Zwracali oni uwagę na jego uprawianie, ponieważ dbali o harmonijny rozwój całego ciała. Ważny jest nie tyko bystry umysł ale i sprawność fizyczna. Ten sposób sportu traktowali także jako przygotowanie do walki w obronie miasta. Rozwijało to bowiem nie tylko siłę i sprawność fizyczną ale również wytrzymałość na ból i zmęczenie. Sport był nie tylko na co dzień ale również z okazji świąt religijnych. Na cześć Bogów rozgrywane były Igrzyska. Największe odbywały się co 4 lata i były to Igrzyska ku czci Zeusa w Olimpii. Igrzyska były wielkim wydarzeniem dla Greków. Na ich czas przerywano wojny aby zawodnicy mogli bezpiecznie dotrzeć na miejsce. Pierwsze Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 776 roku przed naszą erą. Zawody sportowe rozgrywano według ściśle określonych zasad.
Pierwszego dnia zawodnych składali ofiary bogom i przysięgali uczciwą walkę. Drugiego dnia Odbywały się konkurencje w których startowali chłopcy. Podczas trzeciego i czwartego dnia Igrzysk odbywały się zawody mężczyzn w pięcioboju, czyli, biegi, skok w dal, rzut oszczepem, rzut dyskiem, zapasy, w późniejszym trwaniu Igrzysk Olimpijskich doszły konkurencje takie jak walki bokserskie i wyścigi konne. W ostatni piąty dzień Igrzysk zostali Nagradzani zwycięzcy gałązkami oliwnymi. Zwycięzca stawał się bohaterem całej Grecji.
Teatr Grecki. Na początku teatr był bardzo skromny. Sztuki odgrywał chór złożony z samych mężczyzn, którzy tańczyli i śpiewali pieśni k czci boga. Mężczyźnie ubrani byli w kozie skóry, ponieważ kozioł to zwierze poświęcone Dionizosowi. Teatry budowano na stokach wzgórz. Na zboczach górskich wykuwano siedliska które otaczały półkolem okrągły placyk, będący sceną. Największe teatry mieściły nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi.. Aktorzy występowali w maskach obrazujących charakter granej postaci. Bohaterowie tragedii zakładali maski o minach poważnych i surowych. Aktorzy grający w komediach (były to sztuki o charakterze wesołym i żartobliwym) zakładali śmieszne maski. W teatrze występowali wyłącznie mężczyźni, którzy odtwarzali również role żeńskie. Wystawane sztuki brały udział w konkursie. Nagrodę w postaci wieńca z bluszczu otrzymywał nie tylko autor tekstu i główny aktor, ale również fundator przedstawienia. Najsłynniejszymi twórcami sztuk teatralnych byli aktorzy tragedii, Ajschylos, Sofokles, Eurypides oraz komediopisarz Arystofanes.
Sztuka Grecka. Grecy potrafili tworzyć również wspaniałą sztukę. Najpiękniejsze budowle wznoszono dla Bogów. Charakterystyczne dla greckich świątyń były kolumny, na których opierał się spadzisty dach. Ściany świątyń ozdabiały płaskorzeźby, przedstawiające sceny z życia bogów lub bohaterów. Znanym zabytkiem Aten jest Partenon, wybudowany na wzgórzu Akropol. Jest to świątynia Ateny Dziewicy- patronki miasta.
Bogowie Olimpijscy:
Pierwszym Bogiem którym chciałabym wam przedstawić jest Hefastos (Wulkan) Jest to najpracowitszy Bóg . Rzadko można było go spotkać na przyjęciu u Dzeusa. Jest uważany za samotnika. Lecz on w swej kuźni na wyspie Lemnos lub we wnętrzu Etny dniem i nocą pracuje . Kuje pioruny dla Dzeusa, naprawia rydwan Słońca. Kolejną tym razem Boginią jest Afrodya Uważana była za biedną sierotę. Pewnego dnia o poranku wyłoniła się z piany morskiej, niedaleko Cypru. Wybrańcem jej serca był Adonis , piękny myśliwy. Charyty inaczej Gracje są boginiami pogodnego wdzięku i radosnych uroków. To dzięki nim powstaje to co miłe, urodę. Upiększają życie człowieka. Ares ( Mars) Był synem Dzeusa i Hery. Już jako dziecko został oddany na wychowanie jednemu Tytanowi, ponieważ nie miał żadnych zdolności. Orfeusz był królem śpiewakiem Tracji. Był młody i bardzo piękny. Śpiewał i grał na lutni. Miał zonę Eurydykę, była to nimfa drzewna. Bardzo się kochali . Lecz jej uroda budziła miłość nie tyko w Orfeuszu. Kto ją ujrzał musiał ją pokochać. Tak stało się z Aristajosem, synem Apollina i nimfy Kyreny. Zobaczył raz Eurydykę w dolinie Tempe. Nie wiedział on że Eurydyka jest żoną Orfeusza. Aristajos zaczął ją gonić a Eurykyka uciekała. Niestety ukąsiła ją żmija i Umara. Orfeusz błąkał się po lasach i wołał swoją ukochaną. Niestety bez skutku. Poszedł do bram piekieł i Hades oddał Orfeuszowi Eurydykę pod warunkiem że nie będzie oglądał się za siebie. Tuż przed wyjściem na świat Orfeusz obrócił się aby zobaczyć Eurydykę . Niestety przez to ją straciła na zawsze.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 4 minuty