profil

Stefan Batory - krótka biografia

poleca 85% 184 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Stefan Batory panował w Polsce w latach 1576-1586. Wcześniej rządził Księstwem Siedmiogrodu. Został wybrany na następcę Henryka Walezego. Stało się to, gdy szlachta poszukiwała męża dla siostry Zygmunta Augusta – Anny Jagiellonki. Batory okazał się być dobrym kandydatem, więc poślubił ją w 1576 roku. Wtedy też odbyła się ich koronacja. Szybko zauważono, że był to mężczyzna liczący się ze swoimi prawami, inteligentny i bystry, jednak nigdy nie nauczył się języka narodu, którym panował. Gdy wyznaczył sobie cel, dążył do niego bez względu na przeciwności. Taka sytuacja miała miejsce, gdy chciał wyzwolić Węgry spod zależności tureckiej, co było ryzykownym posunięciem. Jednak plany te odłożył na drugi tor, kiedy to Iwan Groźny zajął Inflanty.

W latach 1579-1582 przeprowadził trzy kampanie. Udało mu się zdobyć twierdzę w Połocku i Wielkich Łukach, lecz w 1582 roku podpisano rozejm. Polsce przyznano Inflanty i ziemię połocką. W 1579 założył Akademię w Wilnie.

Gdy Iwan Groźny zmarł, Batory utworzył piechotę wybraniecką, która liczyła 3 tysiące żołnierzy. Zaplanował zdobycie Moskwy, zgarnięcie jej armii oraz atak na Turcję. Jednak król zmarł w 1586 roku i jego cel spełzł na niczym.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta