profil

Czy zgadzasz się ze słowami ks. Jerzego Popiełuszki "wolność jest w nas"- swoje rozważania w formie rozprawki oprzyj o powieść "Syzyfowe prace" i "Kamienie na szaniec".

drukuj
poleca 87% 102 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1997r. Swoje życie poświęcił służbie Bogu i Ojczyźnie. Głosił kazania o tematyce religijno-politycznej, mówiące o miłości do kraju ojczystego, wolności, prawdzie, wierze. Jest autorem słów "wolność jest w nas”. W pełni zgadzam się z opinią księdza, a słuszność jego słów postaram się udowodnić dzięki poniższym argumentom.
Po pierwsze, każdy człowiek został obdarowany przez Boga wolną wolą, dzięki której może samodzielnie podejmować decyzje, które są według niego słuszne. Od nas zależy, czy zgodzimy się na złe traktowanie oraz czy będziemy podporządkowani czyjejś woli. Wolność jest w człowieku, a człowiek jest wolnością. Możemy z pokorą przyjąć to, co jest nam narzucone i żyć w niewoli lub sprzeciwić się, walczyć i być wolnym. Każdy samodzielnie musi wybrać drogę, którą chce podążać i żyć zgodnie ze swoimi przekonaniami.
Jako kolejny argument, chciałabym przytoczyć zachowanie bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Młodzi ludzie z oddaniem walczyli w obronie swego kraju. Wierzyli, że dopóki wolność jest w nich, jest szansa na wyzwolenie Polski. Nie poddawali się wpływom Niemców. Żyli według własnych wartości. Przelali krew, broniąc tego, w co wierzyli. Umarli jako wolni ludzie.
Następnym argumentem jest postawa młodzieży gimnazjalnej w powieści Stefana Żeromskiego pt. „Syzyfowe prace”, dorastającej pod zaborem rosyjskim. Był on wyjątkowo rygorystyczny, za sprzeciwianie się władzy ludzie byli srogo karani, jednak nawet to nie przyczyniło się do zatarcia w Polakach miłości do Ojczyzny. Młodzi ludzie sprzeciwiali się rusyfikacji, pokazali, iż niezależnie pod jaką władzą się znajdują, byli, są i będą Polakami. Wierzyli, że dopóki nadzieja jest w ich sercach, są wolni.
Wszystkie przytoczone powyżej argumenty potwierdzają słuszność mojej tezy. To, czy jesteśmy wolnymi ludźmi, zależy od nas. Wolność jest w nas i nikt nie może nam jej odebrać.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Formy wypowiedzi