profil

Jak dogadać się z komputerem? System operacyjny. Cz.I/II.

poleca 85% 614 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Współczesne komputery osobiste są do siebie bardzo podobne. Obsługujemy je najczęściej za pomocą myszki, na ekranie otwierane są okna, rozwijamy menu i klikamy paski narzędziowe. Wszystko to zostało tak pomyślane i ujednolicone, żebyśmy nie musieli się uczyć od początku obsługi każdego nowego programu czy systemu. W czasie kursu na prawo jazdy uczymy się jeździć samochodem, a nie tylko fiatem albo fordem. Przyswajamy sobie także zasady ruchu drogowego. My też poznamy ogólne zasady korzystania z komputerów, a nie tylko używania jednego czy dwóch programów.
Komputer to zestaw urządzeń- hardware. Oprogramowanie- software, to jego "sens istnienia". Komputer bez oprogramowania jest równie nieprzydatny jak długopis bez wkładu, biblioteka bez książek albo motocykl bez paliwa. Obsługa komputera osobistego jako urządzenia ogranicza się właściwie do znalezienia przycisku, którym go włączamy. Stwierdzenie, że komputer jest łatwy w obsłudze lub przyjazny dla użytkownika, odnosi się więc do oprogramownia.
Pierwszym programem, z którym mamy do czynienia po włączeniu komputera, jest system operacyjny.

CIEKAWOSTKA
Pierwsze komputery, które wyglądały jak wielkie szafy z tajemniczymi światełkami i przełącznikami, nie miały systemów operacyjnych. Uruchamianiem kolejnych programów, przygotowywanych zwykle na papierowych taśmach, i oddawaniem użytkownikom odpowiednich wydruków, zajmował się operator. Był to zatrudniony do tych czynności fachowiec, dobrze znający obsługiwany komputer. Ponieważ programy komputerowe zwykle nie spóźniają się do pracy, nie boli ich głowa i nie żądają podwyżek, zastąpiły one na tym stanowisku człowieka. Po operatorze została ich ogólna nazwa- systemy operacyjne.

1. System operacyjny
Chodzi oczywiście o te "Windowsy" i "Linuksy"- no tak, powinniśmy pisać; Microsoft Windows i GNU/Linux. Są jeszcze inne systemy operacyjne, jak choćby Mac OS... Ale zacznijmy od początku: co to jest system operacyjny komputera?
SYSTEM OPERACYJNY TO OPROGRAMOWANIE POŚREDNICZĄCE MIĘDZY URZĄDZENIAMI KOMPUTERA A PROGRAMAMI I NAMI, CZYLI UŻYTKOWNIKAMI. To właśnie system operacyjny wyświetla to, co widzimy na ekranie po uruchomieniu komputera. A jeśli pośredniczy w kontaktach programów z urządzeniami komputera, to oznacza, że programy pisane dla jednego systemu operacyjnego zwykle nie będą działać na innym. Mówimy, że różne systemy nie są ze sobą pod tym względem KOMPATYBILNE.

Różne marki i modele samochodów osobowych służą mniej więcej do tego samego- do przewożenia osób i przedmiotów. Podobnie różne systemy operacyjne spełniają te same podstawowe zadania. Czym więc różnią się od siebie systemy operacyjne? Różnice są równie małe jak te, które w świecie samochodów osobowych cechują marki i modele aut. Odpowiednikami marek samochodów będą różne rodziny systemów operacyjnych (MS Windows, GNU/Linux, Mac OS...) a modeli- ich wersje (Windows 98, 2000, XP...).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty