profil

Recenzja pana Wołodyjowskiego

poleca 85% 358 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Pan Wołodyjowski- recenzja książki.
Autorem tej niesamowitej powieści, ostatniej z trzech trylogii, do której zaliczają się także Ogniem i Mieczem a także Potop jest nie, kto inny jak polski nowelista, powieściopisarz, publicysta, oraz laureat Nagrody Nobla w 19o5r za całokształt swojej twórczości, a także jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku Henryk Sienkiewicz.
Powieść można zaliczyć do Epopei Narodowej, ponieważ znajdują się w niej elementy przedstawiające życie ówczesnej szlachty, przedstawia sytuacje Rzeczpospolitej tuż przed wojną z Tatarami i Turkami. Postawionym w centrum elementem powieści jest miłość łącząca bystrą i gwałtowną Basię Jeziorkowską oraz tytułowego bohatera epopei Jerzego Michała Wołodyjowskiego- pierwszą Szable Rzeczpospolitej. Później pojawia się, jak się potem okazuje Azja- „tuchajbejowy syn” nieszczęśliwie zakochany w Basi, który następnie przeprowadza nieudaną próbę porwania dziewczyny. Jak już wspomniałam w utworze jest również przedstawiona obrona Kamieńca Podolskiego oraz wiele innych bitew.
Akcja rozgrywa się w latach 1668- 1673 z początku w dworku Ketlinga, serdecznego przyjaciela półkownika Wołodyjowskiego, następnie przenosi się do twierdzy w Chrepitowie, a kończy podczas obrony wspomnianego Kamieńca Podolskiego. Głównymi Bohaterami powieści są rzecz jasna małżonkowie Wołodyjowscy- Baśka i Michał i pan Zagłoba- ojciec związku jak sam się nazywał. Był to wiekowy szlachcic, bardzo zresztą zwinny i dobrze trzymający się jak na swój wiek. Bohaterami drugoplanowymi są Ketlingowie, Nowowiejscy: Ewka, Adam i stary pan Nowowiejski, Zośka niedoszła żona Adama, nad którą później znęcał się Azja za to, iż „nie była Baśką”. Pojawiający się Skrzetuski, główny bohater ogniem i mieczem, Oleńka i Kmicic i wielu innych. Akcja jak już wspomniałam toczy się wokół romansu pana półkownika z „Hajduczkiem”, a także obejmuje i przypomina o wcześniejszych losach Wołodyjowskiego służącego własną krwią i zdrowiem na życie ojczyzny. Jednak, co później stanie się z Wołodyjowskim? Tego nie zdradzę.
Moim zdaniem w epopei Henryka Sienkiewicza nie należy nic zmieniać. Jest wprost idealna zawiera wszystkie możliwe elementy, dzięki czemu zadowala swoją fabułą choćby najbardziej wymagających czytelników: intryga, romans, historia polski odrobinka horroru oraz humor sceniczny. Szczególnie polubiłam postać ociupinkę roztrzepanej odważnej Basi, która wniosła do powieści Wiela serca i miłości, dzięki której zakochałam się w utworze.
Z całego serca zachęcam do przeczytania powieści, obiecuję, iż się nie zawiedziecie i kończąc lekturę będziecie łakomi dalszych przygód i opowieści o Przygodach Pana Wołodyjowskiego, oraz bogatsi o wiedze.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty