profil

Goście w polskim domu

poleca 85% 438 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na początku chciałabym zaprezentować gości weselnych pojawiających się w dramacie Stanisława Wyspiańskiego. Możemy tutaj spotkać się z gośćmi realistycznymi, jak i ze zjawami z zaświatów. Wesele odbywa się w izbie wiejskiej chaty. Już na samym początku poznajemy Dziennikarza, który prowadzi rozmowę z Czepcem. Ten ostatni to starosta weselny, odpowiednik Błażej Czepca, pisarza gminnego z Bronowic. Próbuje on przekonać konserwatywnego dziennikarza, że chłopi to także ludzie godni uwagi. Wywodził się z nich chociażby Głowacki. Czepiec stara się udowodnić, że chłopstwo jest ciekawe świata i codziennie czyta gazety. Następni poznani przez nas goście to Zosia i Haneczka. Haneczka to siostra Pana Młodego. Są one pełne radości życia. Radczyni to kolejna zaproszona na wesele osoba. Jest to osoba, która przekonana jest o swojej wyższości. Kasper i Jaśko to weseli chłopcy ze wsi. Do chaty wchodzi Rachela, córka Żyda. Jest to bardzo uduchowiona osoba. Pod jej wpływem rozmowa między gośćmi schodzi na tematy metafizyczne. W trakcie trwania uroczystości weselnej spotykamy także Poetę, który pragnie napisać dramat, Nosa, będącego malarzem, Kliminę i Isię. Są to postacie realistyczne, a prototypy ich odnajdujemy w chłopach z Bronowic oraz wśród krakowskich inteligentów. Jak na wiejskim weselu przystało, zaproszony jest również Ksiądz.
Wesele jest huczną, obfitą w jedzenie i napoje ucztą. Nie brakuje również muzyki do tańca, a goście, prowadzą różnorakie rozmowy. Przedstawiony sposób przyjmowania gości na weselu nie odbiega zbytnio od rzeczywistości. Zasadą jest, aby wszyscy byli szczęśliwi, a z wesela wyszli najedzeni i zmęczeni dobra zabawą. Jak ironicznie określa tę zabawę Żyd:

Taka szopka,
Bo to nie kosztuje nic
Potańcować sobie raz:
Jeden Sas, a drugi w las.
Oprócz postaci realistycznych, które wymieniłam wcześniej, jako goście pojawiają się także zjawy. Są one personifikacją konfliktów, leków, które rozgrywają się w psychice realnych bohaterów, a także ich lęków i kompleksów. Państwo młodzi sami jednak zapraszają na wesele Chochoła, a wraz z nim pozwalają mu zaprosić każdego, kogo tylko zapragnie przyprowadzić. A więc wraz z nim przybywają: Widmo - które ukazuje się Marysi, Stańczyk - filozof - błazen, Rycerz, który jest duchem Zawiszy Czarnego. Pojawia się on Poecie, przywołuje wspaniałe zwycięstwa Polaków. Zjawia się Hetman, ucieleśnienie magnackiego egoizmu i zdrady ojczyzny. Upiór to Jakub Szela, przywódca rabacji chłopskiej z 1846 roku, natomiast Wernyhora jest legendarnym Kozakiem, ludowym wieszczem, który przepowiada przyszłe wydarzenia.
Jak możemy przeczytać w akcie trzecim dramatu, wesele, a na nim tańce i zabawy trwały do rana. Goście weselni odczuwali wielkie zmęczenie. W dramacie spotkać możemy gości z różnorakich klas społecznych - od chłopów po Księdza i inteligencję. Na wiejskie wesele, które w swoim utworze przedstawił Stanisław Wyspiański zaproszeni zostali zarówno chłopi, jak i ludzie z miasta.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty