profil

Problematyka nowelistyki pozytywistycznej

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-27
poleca 88% 105 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz Maria Konopnicka Eliza Orzeszkowa

Głównym tematem nowelistyki pozytywistycznej było społeczeństwo i jego problemy. Pisarze pozytywistyczni opisują sytuację chłopa, problemy dzieci, warunki ich życia i możliwości rozwoju, sytuację robotnika, oskarżają ziemiaństwo i urząd – znak obcej władzy.

Bohaterami nowel pozytywistycznych są więc przede wszystkim ludzie prości, chłopi, robotnicy, a jednocześnie wyzyskujący ich przedstawiciele władzy i kapitału, przy czym sympatia autora stoi zawsze po stronie człowieka biednego i pokrzywdzonego.

I tak w nowelach Elizy Orzeszkowej ‘Dobra pani", M. Konopnickiej ‘Nasza szkapa", B. Prusa ‘Antek", H. Sienkiewicza ‘Janko muzykant", przedstawiona została sytuacja dzieci chłopskich i robotniczych. Autorzy starali się realistycznie pokazać los dzieci biednych, to, że właściwie ich życie, wykształcenie, rozwój zależą od kaprysu ludzi bogatych i nieczułych na krzywdę innych.

‘Miłosierdzie gminy" M. Konopnickiej, ‘Michałko" B. Prusa pokazują natomiast nikłą wiedzę ludzi dorosłych, których egzystencja sprowadza się często do prozaicznej walki o byt. Nie zabrakło także w noweli pozytywistycznej nurtu patriotycznego, czego przykładem są takie opowiadania jak ‘Mendel Gdański" Konopnickiej czy ‘Latarnik" Sienkiewicza.

A więc nowela pozytywistyczna jako gatunek literacki stawiała sobie przede wszystkim cele społecznikowskie i propagatorskie. Wysuwała na pierwszy plan bohatera pozytywnego, potępiała ludzi bogatych i egoistycznych, ciemnotę ludzką i ograniczenie, a także ukazywała nowe możliwości pracy i polepszenia losu chłopów i robotników.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury