profil

Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem że motywy Biblijne i mitologiczne wzbogacają kulturę europejską?

poleca 88% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Twierdzenie zawrte w temacie ze mitologia i Biblia to wzbogacenie kultury europejskiej w moim odczuciu jest niezaprzeczalną prawdą.

Biblia, obok wiedzy o świecie antycznym, jest podstawowym źródłem kultury europejskiej, w tym równiez polskiej.Pismo święte jest autorytetem religijnym, wyjaśnia stworzenie świata, opisuje tez jego koniec w zgodzie z wiarą swoich wyznawców. Lecz oprócz tego jest świętą księgą dla części ludzkości, jest wybitnym dziełem powstającym przez wieki. Nie może być obojętna dla wyznawców innej religii, ponieważ zawiera uniwersalny, ogólnoludzkki kodeks moralny-Dekalog. Biblia jest magazynem z którego czerpią pisarze, malarze, rzeźbiarze, poeci, muzycy-wszyscy artyści. Dlatego ten kto niezna Biblii, nierozumie większości dzieł naszej cywilazacji. Może nie pojąć nawet zwykłej mowy, bo wiele frazeologizmów pochdzi własnie z tego dzieła.Biblia jest wielką opoweiścią o człowieku,o jego pierwszych archetypowych uczuciach i jego namiętnościach. Pokazuje ludzki błąd i ludzką znakomitość. Na najtrudniejsze pytania: o powstaniu świata, o Bogu, o śmierć, o prawdę daje odpowiedzi, często metaforycznie. Jets tez zbiorem wielu gatunków literackich, udoskonalanych przez wieki. Jte także zapisem historii-obyczajów, zdarzeńoraz materiałem badań i przedmiotem dysput dla wielu pokolen teologów i filozofów. Na koniec jest także wyzwaniem dla reżyserów filmowych, chętnie powracających do motywów biblijnych, po to by je odtworzyć na ekranie lub wykreować własne interpretacje.

W starożytności mity odgrywały ogromną rolę. Stanowiły składnik kultury oraz pełniły funkcje poznawcze i światopoglądowe. Były niezwykle ważne, gdyż wyjaśniały Grekom i Rzymianom wszystkie zjawiska, których nie mogli pojąć. W dzisiejszych czasachopwiesci o bogach i bochaterach traktujemy jkao ciekawostki czy opsieści przygodowe. Mity mają charakter symboliczny i nisa uniwerslane tresci. Są one inspiracją dla poetów, malarzy i pisarzy, którzy wykorzystujaich części lub całe do stworzenia dzieła. Także dziennikarze często używają porównania życia codziennego z mitami. Jednym z najbardziej z najbardziej znancy mitów XX w. był mit o nad człowieku. Mit ten rozpowszechnił Adolf Hitler w swojej ksiażce pt."Mein Kampf". Przez ten mit zginęło bardzow ielu ludzi, co udawadnia mi że mity są nadal bardzo ważne wzbogacają wraz z Biblią kulturę europejska.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury