profil

Rola wody w naszym organiźmie

2020-08-27
poleca 85% 697 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Woda jest niezbędna, by w organizmie człowieka mogły zachodzić wszystkie procesy warunkujące jego prawidłowe funkcjonowanie. Wszelkie niedobory płynów w ciele mają wpływ na pracę narządów wewnętrznych i nasz wygląd, dlatego tak ważna jest odpowiednia podaż wody. Jej braki w organizmie prowadzą bowiem do odwodnienia.

Funkcje wody w organizmie człowieka:

1. Rozpuszczanie pokarmu oraz jego transport
2. Wchłanianie pożywienia z jelit i odżywianie komórek
3. Usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii
4. Udział w reakcjach biochemicznych
5. Regulacja temperatury
6. Zwilżanie błony śluzowej, stawów, gałki ocznej

Od właściwego nawodnienia organizmu zależy nasz nastrój, stan skóry i poziom energii, ale większość osób pije wodę dopiero po pojawieniu się uczucia pragnienia. Suchość w ustach i wyraźna potrzeba przyjęcia płynów jest jednak stosunkowo późną oznaką niedoboru wody. Naszym celem powinno więc być niedopuszczenie do wystąpienia uczucia pragnienia poprzez systematyczne spożywanie różnych napojów. Eksperci zalecają, by dorosłe osoby piły 1,5 litra wody każdego dnia.

Dr medycyny Karl-Heinz Braun stwierdza:
"Woda w organizmie spełnia oprócz transportu substancji odżywczych do komórki również funkcje oczyszczające tzn. wchłania pozostałości przemiany materii i usuwa je przez limfę i krew z organizmu. Jeśli proces taki nie zachodzi w wystarczającym stopniu, następuje odkładanie się toksyn w tkance tłuszczowej, kościach, tkance łącznej i innych organach. Czym większe jest to obciążenie tym bardziej ważną rolę spełnia dostarczanie wody ze zdolnością oczyszczającą. Jeśli woda, którą używamy do celów spożywczych zawiera sama w sobie dużą ilość zarówno toksyn, jak i innych związków chemicznych, mniejsza jest jej zdolność oczyszczania naszego organizmu."

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta