profil

Jak wygląda Bitwa pod Grunwaldem - napisz sprawozdanie.

poleca 85% 795 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz bitwa pod Grunwaldem bitwa pod Grunwaldem

W książce pt."Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza opisane jest jedno z historycznych wydarzeń, bitwa pod Grunwaldem. Polacy prowadzeni przez króla Władysława Jagiełłę walczyli przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu, który pod dowództwem Ulricha von Jungingena wypowiedzieli im wojnę. Biorą w niej udział m.in. głowni bohaterowie utworu, a mianowicie Zbyszko i Maćko z Bogdańca.
Jednymi z przyczyn bitwy były ciągłe najazdy Krzyżaków na terytorium podlegające Polsce, oczernianie Jagiełły na arenie międzynarodowej oraz zabranie dostępu do morza. Między innymi te wydarzenia spowodowały bitwę, której Polacy spodziewali się już wcześniej.
Bitwa rozegrała się 15 lipca 1410 roku na polach Grunwaldu. Jak każda inna zaczęła się od przygotowania wojsk. Polacy po przybyciu pod pole grunwaldzkie ustawili namiot kapliczny, aby wysłuchać mszy. Jagiełło, król Polski, martwił się o swoich rycerzy i tak naprawdę nie chciał, żeby bitwa się odbyła, lecz nie mógł już się z niej wycofać. Po pierwszej mszy Polacy zaczęli zauważać nadjeżdżającą armię krzyżacką. Rycerze gotowi do bitwy czekali na znak. Armia krzyżacka ustawiła się w bojowym szyku w połowie pola. Zakon Krzyżacki wysłał dwóch swoich giermków do Jagiełły, który w nadziei myślał, że bitwa się nie odbędzie i wszystko skończy się pokojem. Niestety, pomylił się. Krzyżacy przysłali królowi dwa nagie miecze, aby "dodać" Polakom odwagi przed bitwą. Wielki mistrz Ulrich von Jungingen był przekonany o swoim zwycięstwie. Jagiełło przyjął miecze jako wróżbę zwycięstwa. Następnie giermkowie odjechali, a Polacy zaczęli ustawiać się w szyku i wychodzić zza zarośli. Nastała chwila oczekiwania. Nagle "wrzasnął" głos piszczałek i rogów, rozpoczęła się bitwa. Polskie wojska zaczęły śpiewać starą pieśń bojową "Bogurodzicę". Wierzyli, że im to pomoże. Po kilku godzinach ciężkiej i krwawej walki, zwycięstwo zaczęło przechylać się na stronę niemiecką. Zakon Krzyżacki zdobył jedną z chorągwi Polaków. Myśleli, że zwyciężyli, lecz polskie rycerstwo rzuciło się na nich i ją odzyskało. Gdy Ulrich von Jungingen zobaczył, że jego wojska przegrywają, ruszył im na pomoc. W dalszym przebiegu bitwy wielki mistrz von Jungingen został zabity. Polacy byli już pewni, że wygrają. Maćko, jeden z głównych bohaterów "Krzyżaków" ruszył na swojego wroga, który chciał skazać na śmierć jego bratanka. Kunon von Liechtenstein przegrał ten pojedynek. W końcu po długiej bitwie okazało się, że Polacy zwyciężyli. Król zaczął żegnać wszystkich, którzy polegli w tej wojnie. W tej chwili Zakon Krzyżacki leżał u stóp króla Jagiełły.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty