profil

Eris, Hekate i Eros - rola bóstw w mitologii greckiej oraz prawdziwość stwierdzenia iż zamieszkali w Weronie.

poleca 85% 108 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

Badacze literatury mowia , ze Eris, Hekate i Eros zamiszkaly w Weronie. Sprawdz role jaka odgrywaly te bowstwa w mitologii grackiej a nastepnie rozwaz prawdziwosc tego stwierdzenia

Starożytni Grecy wierzyli, że to bogowie i bóstwa decydują o losie człowieka. To za sprawą bogów, ich przychylności bądź nie przychylności ludzi spotykają najróżniejsze wydarzenia, pozytywne lub negatywne.
Czytając dzieje miłości Romea i Juli, można odnieść wrażenie, ze o wydarzeniach, które spotykają głównych bohaterów , decyduje jakaś tajemnicza siła a nie oni sami.
Wszystko bowiem co ich spotyka jest przypadkowe np. Romeo i Julia spotykają się przypadkiem, przypadkiem Romeo staje się zabójcą Tybalda, a w końcu w wyniku niezamierzonych przypadków Romeo i Julia ponoszą śmierć.
Trudno się wiec nie zgodzić z badaczami literatury, ze trzy greckie bóstwa zamieszkały w Weronie i to one kierowały losem bohaterów . Były to Eris, Hekate i Eros.
Eris była to grecka bogini niezgody, która w Weronie skłóciła dwa potężne rody Montekich i Capulettich, do tego stopnia, że Romeo i Julia postanowili potajemnie wziąć ślub, gdyż wiedzieli, że ich rodzice nigdy nie wyrażą zgody na ich związek.
Za jej to sprawa również Romeo zabija Tybalda mimo, że tego nie chciał, próbował nawet doprowadzić do zgody miedzy nimi:
" Tybaldzie, pewna przyczyna dla której
Mam kochać Ciebie, tłumi gniew wzbudzony
Twoim powitaniem- Nie jestem ja Łotrem
Wiec żegnaj. Widze , że mnie wcale nie znasz...."

Decydujący wpływ jednak na życie głównych bohaterów miał Eros, grecki bóg miłości, który sprawił, że Romeo i Julia zapałali do siebie tak gorącym uczuciem, że nie bacząc na nic postanowili być razem.
Zarówno Romeo i Julia gotowi byli wyrzec się swoich rodzin w imię miłości
" Romeo, czemu ty jesteś Romeo
Zaprzyj się ojca i wyrzecz imienia
Lub jeśli nie chcesz , miłość mi przysięgnij
A ja wyrzeknę się krwi Capuletow"

Hekate, bogini czarów i magii za sprawa ojca Wawrzyńca sporządziła magiczny napój , który powodował, że człowiek wyglądał jak nieżywy..
Widząc taka właśnie Julie Romeo popełnił samobójstwo
Można śmiało, więc się zgodzić z badaczami literatury , że Eros, Hekate I Eris zamieszkały w Weronie i swym działaniem doprowadziły do śmierci głównych bohaterów.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty