profil

W oparciu o wybrane utwory zinterpretuj słowa Hemara: Że tak blisko jest stąd do Saturna, a do Ciebie daleko aż strach

poleca 85% 383 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Miłość jest chyba najważniejszym uczuciem, które towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Najpierw jest to uczucie rodziców do dzieci. Ta miłość jest chyba najpiękniejsza, bo bezinteresowna i prawdziwa. Później uczucie łączy kobietę i mężczyznę. Istnieje także miłość do ojczyzny. Ludzie poświęcają dla ukochanego kraju osobiste szczęście, a nawet gotowi są oddać życie.
Miłość jest uczuciem, które istniało od wieków. Nieważna epoka, wiek, nie ma znaczenia miejsce. Ludzie dokonują postępu w różnych dziedzinach nauki i techniki. Dzięki tym osiągnięciom „…blisko jest stąd do Saturna…” Lecz mimo tego zawsze ważna pozostaje miłość. Dla ludzi kochających ważne jest, aby mogli być blisko siebie, gdyż każda, nawet najmniejsza, dzieląca ich odległość, to „daleko aż strach”.
Piękną miłość rodzicielską pokazał poeta odrodzenia, Jan Kochanowski. Gdy zmarła jego trzyletnia córeczka napisał cykl trenów, w których odzwierciedlił najgłębsze uczucia: żal, ból, rozpacz. „Tren I” rozpoczął od apostrofy, w której wzywał „wszystkie łzy Heraklitowe i lamenty i skargi Symonidowe”, aby pomogły mu opłakiwać śmierć dziecka. Wprowadził również metaforę, ukazał porwanie słowików przez smoka. Chciał pokazać swoją bezsilność. Poeta szukał sposobu na przetrwanie, środka, który przyniósłby mu ulgę w cierpieniu. W trenach poeta ukazał dramat ojca po śmierci ukochanej córeczki. Kochanowski utracił sens życia. Nie chciał pogodzić się ze stratą dziecka. Nie mógł być blisko córki, patrzeć na nią, słuchać jaj śpiewa. Czuł, że Urszulka była „daleko aż strach” Był zrozpaczony i zrezygnowany. Chciał, chociaż jeszcze raz, ujrzeć dziecko.
Innym przykładem miłości – jest miłość do ojczyzny. Pisarze i poeci na przestrzeni dziejów ukazywali ją w swoich utworach. Uważam, że najwyraźniej została ona ukazana w polskich utworach romantycznych. Był to ciężki okres dla naszego kraju. Polska nie znajdowała się na mapach ówczesnej Europy. Duch narodu jednak nie zginął. Wielu utalentowanych poetów musiało udać się na emigrację. Mimo iż, znajdowali się „daleko aż strach” od ojczyzny, nie przeszkadzało im to w pracy twórczej. Interesowali się losami narodu. Znalazło to odzwierciedlenie w licznych utworach. W ten sposób chcieli, aby do wolnej, niepodległej Polski było blisko, jak „stąd do Saturna”.
Najwybitniejszym twórcą romantyzmu był Adam Mickiewicz. W swojej powieści pt.: „Konrad Wallenrod” ukazał wielką miłość głównego bohatera do ojczyzny. Konrad poświęcił swoje życie dla ratowania Litwy. Jako mały chłopiec został porwany przez Krzyżaków, ale zawsze tęsknił za ojczystym krajem. Później, gdy już znalazł się na dworze Kiejstuta i poślubił jego córkę, również nie zaznał spokoju, gdyż nieprzyjaciele napadli na Litwę. Wielka miłość i sposób wali, jaki wybrał Konrad, doprowadziły do jego osobistej tragedii. Wstąpił na drogę zdrady i podstępu. Ta konieczność zrodziła w nim głęboki konflikt wewnętrzny. Był człowiekiem dojrzałym i zdawał sobie sprawę, że środki realizacji jego celu są wysoce nieetyczne. Nie potrafił znaleźć żadnego wytłumaczenia dla swojego postępowania. Wiedział jednak, że musi się poświęcić. Bardzo cierpiał, że na ukochaną ojczyznę napadli Krzyżacy. Pragnął żyć w wolnym kraju, ale czuł, że do niego „daleko aż strach”. Znał jednak sposób, w jaki mógłby wyzwolić Litwę. Gotowy był poświęcić własny honor, szczęście rodzinne, a nawet życie, aby uwolnić ojczysty kraj, aby było do niego tak blisko, jak „blisko jest stąd do Saturna”.
Mówiąc o miłości, najczęściej myślimy o uczuciu łączącym dwoje ludzi, kobietę i mężczyznę. Taką miłość ukazała Maria Dąbrowska w powieści pt.: „Noce i dnie”. Barbarę i Bogumiła połączyło szczere uczucie. Barbara poślubiła męża z rozsądku i obawy przed staropanieństwem, a nie z miłości. Niechcicowie mieli bardzo różne charaktery. Wydawać by się mogło, że zbyt wiele ich dzieli. Oni jednak przeżyli długie lata w miłości, wspólnie pracowali. Dzielili troski i radości życia. Mimo iż, z początku byli od siebie „daleko aż strach”, zaakceptowali swoje wady i pokochali się.
Hemar wypowiadając swoje słowa, miał rację. Dla ludzi kochających nawet mała odległość wydaje się daleka. Czasami możemy ją skrócić. Możemy stać się sobie bliscy. Możemy także walczyć w obronie ukochanej ojczyzny. Bywają jednak sytuacje, na które nie mamy wpływu. Nie potrafimy skrócić odległości nas dzielącej i w porównaniu z nią nawet do Saturna wydaje się nam, że jest blisko.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata