profil

Województwo łódzkie - parki krajobrazowe, atrakcje turystyczne

poleca 83% 749 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Województwo łódzkie położone jest w środkowej części Polski. Obejmuje obszar 18 219 km2, który zamieszkuje 2 643 385 mieszkańców. Od północy graniczy z województwem kujawsko-pomorskim, od wschodu z województwami: mazowieckim i świętokrzyskim, od południa z województwami: opolskim i śląskim, a od zachodu z województwem wielkopolskim. Historia województwa sięga reformy administracyjnej Polski z 1999 roku. Zostało ono utworzone z byłych województw: łódzkiego i sieradzkiego oraz części województw: częstochowskiego, piotrkowskiego, płockiego, kaliskiego, konińskiego i skierniewickiego. Stolicą województwa jest Łódź. Inne ważne miasta to: Bełchatów, Kutno, Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Sieradz i Skierniewice. Podzielone jest na 24 powiaty.

PARKI KRAJOBRAZOWE:
W Łódzkiem nie ma żadnego parku narodowego. Piękno przyrody na obszarze województwa łódzkiego chronią jedynie parki krajobrazowe: Bolimowski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki, Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, Przedborski Park Krajobrazowy, Spalski Park Krajobrazowy, Sulejowski Park Krajobrazowy i Załęczański Park Krajobrazowy.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE:
Województwo łódzkie ma niewielkie walory przyrodnicze, rekreacyjne czy uzdrowiskowe. Wynika to głównie z braku terenów leśnych oraz dużej degradacji środowiska. Tym niemniej godnie uwagi i zobaczenia w województwie są:
Arkadia (romantyczny "Park Arkadia", powstały w XVIII wieku, utrzymany w stylu angielskim, na szczególną uwagę w ogrodzie zasługują następujące obiekty architektoniczne: Grota Sybilli, Domek Gotycki, Łuk Grecki, Dom Murgrabiego, Świątynia Diany, Akwedukt, Przybytek Arcykapłana oraz Cyrk)
Kutno (Muzeum Bitwy nad Bzurą, mieszczące się w dawnej kaplicy grobowej rodziny Mniewskich, dawnych właścicieli miasta, przedstawia dramatyczną historię walk wojsk polskich pod dowództwem generała Tadeusza Kutrzeby z hitlerowcami w czasie kampanii wrześniowej z 1939 roku)
Łowicz (bazylika Katedralna z XVII wieku; Muzeum Ziemi Łowickiej oraz ruiny zamku prymasowskiego z XIV wieku; jeden z czterech istniejących w Europie trójkątnych rynków - Nowy Rynek, a przykład Łowickiej wsi można zobaczyć w skansenie we wsi Maurzyce)
Łódź (Biała Fabryka Geyera wzniesiona w latach 1835 - 1837, jest jednym z najstarszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej, mieściła się w niej pierwsza na terenie Łodzi mechaniczna tkalnia i przędzalnia; cerkiew Świętego Aleksandra Newskiego pochodząca z 1884 roku; Cmentarz Żydowski; Fabryka Grohmana; kościół Katedralny Świętego Stanisława Kostki; kościół Podwyższenia Świętego Krzyża; Ratusz Nowomiejski; Szkoła Realna i Magistrat; Teatr Wielki)
Pabianice (budynki fabryczne z XIX wieku; dom tkaczy z XIX wieku; pałac Enderów z XIX wieku; renesansowy dwór obronny kapituły krakowskiej z XIX wieku)
Piątek (geometryczny środek Polski, wyznaczony w punkcie przecięcia się dwóch linii łączących najdalej wysunięte punkty granic Polski)
Piotrków Trybunalski (zamek z XVI wieku, wzniesiony przez króla Zygmunta I Starego, swój obecny wygląd zawdzięcza powojennym pracom wykonanym w latach 1964-1972, podczas których odbudowano najwyższą kondygnację, uzupełniono kamieniarkę i nakryto całość czterospadowym dachem, mieści się w nim Muzeum Okręgowe)
Sieradz ("Dom Kata" z XVI wieku; Rynek Staromiejski oraz Sieradzki Park Etnograficzny; budynek Teatru Miejskiego, w przeszłości stajnie pocztowe; synagoga w Sieradzu z lat 1819-1824, zdewastowana podczas II wojny światowej, po 1945 roku przebudowana na biura)
Wolbórz: (Pałac Biskupów Kujawskich; bożnica z drugiej połowy XIX wieku, po wojnie użytkowana jako łaźnia, obecnie służąca od wielu lat jako dom mieszkalny, w tej miejscowości urodził się Andrzej Frycz-Modrzewski, pisarz epoki odrodzenia)

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty