profil

Które z dzieł lepiej dociera do odbiorcy? - porównanie ,,Przy śniadaniu" Hogharta i ,,Żony modnej" Krasickiego.

poleca 85% 135 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Mimo różnorodnych form, dzięki jakim można docierać do ludzi, często możemy znaleźć wiele podobieństw w, na pierwszy rzut oka, znacznie różniących się dziełach.
Dziela dwóch artystów żyjących w xvii wieku : Williama Hogharta i Ignacego Krasickiego, są z pozoru swoimi przeciwieństwami. Obraz Hogharta który pobudza zmysł wzroku, a utwor literacki Krasickiego, w który wsłuchując się zaczynamy analizować w naszym mózgu.
,,Żona modna" autorstwa Krasickiego jest utworem satyrycznym. Utwór ten podkreśla wady kobiety, która popadła w skrajny kosmopolityzm. Stan społeczny nie decyduje o naszym charakterze : Filis brak dobrego wychowania, gdyż pomiata innymi ludźmi, jest próżna i zakłamana. Satyra ta mówi nam również, jakim błędem jest małżeństwo bez miłości, gdzie chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze - Piotr, maż tytułowej Zony modnej, żałuje swojej chciwości, lecz po ślubie zostało mu już tylko narzekać i poddawać się zachciankom Filis.
,,Przy śniadaniu" Hogharta jest drugim z sześciu obrazów cyklu ,,Modne małżeństwo". Seria ta przedstawia opowieść o parze młodych małżonków, którzy pobrali się tylko ze względu na majątek. ,,Przy śniadaniu" w dosadny sposób ukazuje chaos i bark miłości w mieszczańskim domu. Obraz ten podkreśla również ludzkie wady : mimo bycia wysoko urodzonym, małżonkowie nie zachowują się tak, jak to należy mieszczanom. Ziewają, przeciągają się, siedzą w nieuporządkowanym bałaganie.
Mimo różnicy w formie, oba dzieła mają wspólny temat i cel : ukazują czytelnikom i oglądającym ludzką próżność i brak miłości wraz ze skutkami, jakie niesie za sobą takie postępowanie.

Podoba się? Tak Nie
Formy wypowiedzi