profil

Giaur - szlachetny zbrodniarz

poleca 85% 551 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Giaur jest tytułowym bohaterem powieści Geogra Byrona. Jego życie naznaczone jest tragicznym uczuciem, ciężką zbrodnią i smutkiem.
Giaur wobec swojej kochanki jest uczuciowy. Kocha ją prawdziwie i wierzy tylko w jedną miłość. Jest gotów na wszystko- tylko dla niej. Stawia ją na piedestale. Jednocześnie uważa, iż samobójstwo z miłości to tchórzostwo i przez całe życie cierpi właśnie dla niej. Swą miłość udowadnia czynem. Dopuszcza się nawet zbrodni. Określany jest jako "szlachetny zbrodniarz", ponieważ czyni to w imię najważniejszej wartości, jaką jest miłość. Jednakże po śmierci Hassana, nie doznaje spokoju. Jego życie, to wciąż ból istnienia. Owy bohater buntuje się przeciwko zasadom i normom społecznym. Bohater ukazuje również swój indywdualizm również podczas pobytu w klasztorze. Wcale tu nie pokutuje w swe winy. Nie uczestniczy w nabożeństwach, nie modli się. Nie chce tego. Do spowiedzi przystępuje wyłącznie po to, aby opowiedzieć swoją historię mnichowi.
Giaur idealizuje swoją kochankę- Leilę, żyje w świecie marzeń, złudzeń. Dąży do samozniszczenia. Jednak najważniejsze jest to, iż udowadnia swoją prawdziwą miłość czynem i jest gotów zrobić absolutnie wszystko dla Leili. Największą ofiarą dla ukochanej jest jego samotne życie i przeżywanie cierpienia od nowa.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury