profil

Rozprawka z "Kamieni na Szaniec"

poleca 84% 926 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec

„Bohaterstwo i poświecenie wypełnia ich dni” ta teza przedstawia bohaterów którzy kierowali się bohaterstwem oraz poświęceniem.
Pierwszym argumentem jest powieść „Kamienie na Szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Opowiada ona o rozpoczęciu II wojny światowej i jej kolejnych losach. Rudy, Zośka i Alek i reszta grupy szturmowej poświęcali się dla ojczyzny, by chronić swoje miasto i rodziny. Pewnego razu Gestapowcy weszli do domu Rudego i aresztowali. Zośka, Alek i pozostali opracowywali plan by odbić Rudego z rąk nazistów. Rudy był codziennie bity i torturowany by wydał resztę swoich kolegów których traktował jak braci. Po dłuższym czasie mieli wywieź Rudego i innych więźniów. Alek i Zośka zorganizowali atak by odbić Rudego. Atak zakończył się sukcesem, lecz Rudy po kilku godzinach zmarł. Według mnie bohaterzy „Kamieni na Szaniec” kierowali się bohaterstwem i poświęceniem, ponieważ trzeba mieć dużo odwagi żeby postawić się Niemcom.
Kolejnym argumentem jest mit „dwanaście prac Heraklesa”. Herakles miał za zadanie wykonać dwanaście prac. Jednym z zadań było zabicie lwa z Nemei. Musiał wypłynąć statkiem na wyspę Nemea i znaleźć olbrzymiego lwa. Kolejnym zadaniem było posprzątanie stajni Augiasza. Herakles wybudował koryto które doprowadziło wodę do stajni. Stajnia wypełniła się cała wodą. Po chwili zrobił odpływ którędy woda odpłynęła wraz z brudem. Według mnie Herakles okazał się dużym bohaterstwem i poświęceniem ponieważ nie bał się śmierci.
„Bohaterstwo i poświecenie wypełnia ich dni” tę tezę potwierdzają powyższe argumenty. Według mnie bohaterzy „Kamieni na Szaniec” jak Herakles okazali się wielkim bohaterstwem i poświęceniem dla samego siebie lecz też dla innych.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta