profil

Urugwaj

poleca 88% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Urugwaj to niezwykle interesujące państwo leżące w Ameryce Południowej nad Bałtykiem. Państwo to graniczy z dwoma państwami: Argentyną ( od strony zachodniej) oraz Brazylią (od strony północnej). Stolicą Wschodniej Republiki Urugwaju (pełna i oficjalna nazwa państwa) jest Montevideo. Jest to port atlantycki znajdujący się u ujścia La Platy. Po drugiej stronie ujścia tej rzeki znajduje się Buenos Aires, które jest stolicą Argentyny. W dawnych czasach państwo Urugwaju stanowiło część Wicekrólestwa La Platy i nosił nazwę ‘’Banda Oriental”, co w tłumaczeniu znaczy Brzeg Wschodni.
Sporą część Wschodniej Republiki Urugwaju zajmują faliste niziny. Pełnią one funkcję terenu przejściowego pomiędzy Wyżną Brazylijską a argentyńską pampą. Jedyne wzniesienia występujące w tym kraju przebiegają z północnego wschodu na południowy zachód. Osiągają one wysokość 200-500 m n.p.m.
Jednym ze wspomnianych wzniesień jest Cerro Catedral wznoszący się na wysokość 513 m n.p.m. ulokowany w departamencie Maldonado w okolicach wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Jest to najwyższy szczyt w państwie Urugwaju.
Klimat i ukształtowanie terenu w państwie powodują, że przeważającą część kraju zajmują formacje trawiaste, czyli pusta, bezdrzewna pampa, przechodząca powoli ku południowi w lasy parkowe.
Zwierzęta są dość zróżnicowane, ale nie występuje ich tu dużo gatunków. Występują m.in.: pancerniki, pumy, mary, wiskacze oraz sporo gatunków ptaków, m.in. sówki ziemne oraz przedstawiciele ptactwa wodnego.
Historia kraju jest bardzo intrygująca. W prekolumbijskich czasach tereny dzisiejszego Urugwaju zamieszkiwały plemiona Indian zwanych Charrua. Hiszpan Juan Diaz de Solis w 1516 roku dotarł do ujścia La Plata jednak pierwszymi osadnikami tych ziem byli Portugalczycy. Ponad 150 lat później w 1726 roku Hiszpańskie wojska wyparły Portugalczyków i założyli tam fort, wokół którego w drugiej połowie XVIII wieku powstałą ówczesna stolica państwa – Montevideo. Ich kolonialna ekspansja doprowadziła do poważnego wyniszczenia ludności tubylczej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta